UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: czwartek, 25 kwietnia 2024

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Pieśni pielgrzymów w Sokołowie

Pieśni pielgrzymów w Sokołowie

18 sierpnia 2017, 11:48, Mazowiecki Instytut Kultury

Mazowiecki Instytut Kultury już po raz czternasty organizuje wspólnie z partnerami z Mazowsza cykl koncertów wybitnych artystów. 3 września o godz. 18:00 festiwal Mazowsze w Koronie zagości w Konkatedrze Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim. Wystąpi m.in. zespół Ars Nova, który zagra na historycznych instrumentach, takich jak pomort, krumhorn czy viola da gamba.

Kto choć raz był pielgrzymem wie doskonale, jak ważna jest w wędrówce pieśń na ustach. Dzięki niej każdy krok, mimo zmęczenia, wydaje się łatwiejszy. Wiedziano o tym od dawna. Kolejny koncert Mazowsza w Koronie będzie poświęcony średniowiecznym i późniejszym pieśniom pielgrzymów, zdążających do sanktuariów na terenie całej Europy.

3 września o godz. 18:00 w Konkatedrze pw. Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim zagrają i zaśpiewają Chór Animato z Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Łazach pod batutą Olivii Kaczyńskiej oraz Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova. Wykonawcy zaproszą słuchaczy do wspólnej muzycznej wędrówki przez polskie sanktuaria, do których od dawna udawały się i udają nadal rzesze pielgrzymów: Częstochowa, Studzianna, Gidel czy Wielka Wola. Na szlaku pojawi się też Trzebnica, do której pielgrzymi przybywali, by oddać hołd św. Jadwidze, patronce Śląska. Nie zabraknie również pieśni, które rozbrzmiewały kiedyś na słynnej Camino - drodze do Santiago de Compostella. Artyści wykonają także pieśni, które, obok kazań, znalazły się w księdze El Libre Vermell w klasztorze Montserrat.

Publiczność będzie miała okazję usłyszeć ten wyjątkowy repertuar w wykonaniu muzyków specjalizujących się w grze na historycznych instrumentach, takich jak: skrzypce renesansowe, fidel, viola da gamba, pomort czy krumhorn. Szczególne historyczne instrumentarium da wyobrażenie o tym, jak ta intrygująca muzyka mogła brzmieć w przeszłości. Pozwoli też lepiej zrozumieć ją współczesnym odbiorcom i przekonać ich, że muzyka dawna może być nam wyjątkowo bliska.

Pierwsza edycja Mazowsza w Koronie była elementem obchodów 475. rocznicy inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego. W ciągu trzynastu dotychczasowych edycji cyklu Mazowiecki Instytut Kultury wraz z lokalnymi partnerami, współorganizatorami wydarzeń, przygotował 147 koncertów symfonicznych i kameralnych, z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.

Podczas tegorocznej edycji odbędzie się szczególny jubileuszowy 150. koncert. We wrześniu w radomskiej katedrze Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej wykonają wielkie utwory Wojciecha Kilara - Angelus, Exodus i Krzesany.

Szczegółowe informacje na: www.mazowszewkoronie.pl


Zdj. Mazowiecki Instytut Kultury


Zdj. Anita Kot