UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: sobota, 20 lipca 2019

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja (zdjęcia)

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja (zdjęcia)

8 maja 2018, 14:25, UM Sokołów Podlaski, red. MK

W Sokołowie Podlaskim obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 12:30 Mszą w Kościele pw. Niepokalanego Serca NMP.

Po mszy, jak co roku, odbył się przemarsz ulicami miasta. Delegacje instytucji, organizacji oraz szkół złożyły kwiaty pod pomnikami: Żołnierzy Armii Krajowej, Księdza Stanisława Brzóski oraz Czynu Niepodległościowego. Pod pomnikiem na Skwerze im. Adama Mickiewicza Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula wygłosił przemówienie:

Czcigodni Księża, Zacni Kombatanci, Droga Młodzieży, Szanowni Państwo!

Tegoroczną 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzimy w czasie szczególnym dla historii naszego kraju: rok 2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Niepodległa Rzeczpospolita żyje w sercach mieszkańców od najstarszych dziejów, gdy 20 kwietnia 1424 Sokołów otrzymał prawa miejskie. Pamięć przetrwała pod pomnikiem księdza Brzóski - bohatera powstania styczniowego, który zginął z rąk zaborców na sokołowskim rynku. Przetrwała na grobach Żołnierzy Wyklętych obwodu ,,Sęp'' i ,,Proso'', poległych w czasie okupacji hitlerowskiej i 6. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, którzy przelali krew walcząc z okupacją komunistyczną po 1944 roku. Sokołowska ziemia pozostała niepokorna, a patriotyczna tradycja trwa tu po dzień dzisiejszy.

Tegoroczny kalendarz kulturalny w naszym mieście obfituje w wydarzenia związane ze 100-leciem niepodległości. Serdecznie wszystkich Państwa zapraszam do jak najliczniejszego udziału w uroczystościach patriotycznych oraz wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów dni miasta, które niniejszym otwieram.

Serdeczne dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w dzisiejszej uroczystości. Księdzu prałatowi Andrzejowi Krupie za odprawienie mszy świętej i wygłoszoną homilię. Orkiestrze Ochotniczej Straży Pożarnej - za oprawę uroczystości. Pocztom sztandarowym, kombatantom i weteranom, a także młodzieży, harcerzom i delegacjom - za tak liczne przybycie. Wszystkim Państwu życzę pomyślności i radosnego przeżywania dzisiejszego święta.

Źródło zdj. UM Sokołów Podlaski