UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: poniedziałek, 26 sierpnia 2019

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Policja radzi: jak bezpiecznie korzystać z Internetu

Policja radzi: jak bezpiecznie korzystać z Internetu

12 października 2018, 15:05, KPP Sokołów Podlaski, red. MK

Internet wykorzystywany jest do różnych celów, jest źródłem wiedzy, informacji oraz może być świetną forma rozrywki, pod warunkiem, że będzie się korzystać z sieci rozważnie i odpowiedzialnie. Zawsze trzeba pamiętać, że Internet może nieść wiele zagrożeń. Dlatego bardzo ważne jest, aby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić życie bez komputerów, telefonów czy Internetu. Większość z nas każdego dnia korzysta z sieci. Szukamy tam informacji, wiedzy, rozrywki, a nawet przyjaciół. Z Internetu coraz częściej korzystają młodzi ludzie, którzy wchodząc w wirtualny świat, często tracą kontakt z rzeczywistością.

W dzisiejszych czasach sieć jest wykorzystywana nie tylko do celów edukacyjnych czy zabawy, bardzo często Internet służy do popełniania różnego rodzaju przestępstw. Wyśmiewanie, zastraszanie, nękanie, podszywanie się pod inną osobę czy publikowanie niechcianych zdjęć, filmików, to tylko niektóre ze sposobów jakimi posługują się cyberprzestępcy. Dlatego bardzo ważna jest edukacja dzieci i młodzieży dotycząca zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Coraz młodsze dzieci surfują po stronach internetowych często nieświadome zagrożeń jakie mogą je spotkać.

Zawsze trzeba pamiętać, aby osobom, których nie znamy, nie podawać w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Należy posługiwać się pseudonimem. Analogicznie nie należy podawać swojego adresu domowego, numeru telefonu. Nigdy nie wysyłamy nieznajomym zdjęć, ponieważ nie wiemy do kogo naprawdę trafią i w jaki sposób mogą zostać wykorzystane. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne. Jeżeli planujesz takie spotkanie pamiętaj, aby na spotkanie wybierać miejsce publiczne. Nie należy otwierać podejrzanych załączników ponieważ mogą zawierać różnego rodzaju wirusy.

Internet to potężna skarbnica wiedzy. Jednak to od nas zależy jak z niej skorzystamy. Zawsze trzeba pamiętać, że z drugiej strony ekranu mogą kryć się osoby, chcące bezwzględnie wykorzystać naszą naiwność i ufność. Zawsze zachowujmy rozwagę korzystając z tej zdobyczy techniki.

W ramach prowadzonych działań profilaktycznych, sokołowscy policjanci prowadzą spotkania i pogadanki z dziećmi i młodzieżą na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.

mł. asp. Jakub Więsak

Źródło zdj. KPP Sokołów Podlaski