UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: poniedziałek, 6 lipca 2020

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Policyjny apel do rolników

Policyjny apel do rolników

10 lipca 2019, 06:42, KPP Sokołów Podlaski, red. MK

Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim w trosce o bezpieczeństwo w ramach działań prewencyjnych, kieruje apel do wszystkich rolników o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas tegorocznych prac żniwnych.

Żniwa to okres wzmożonych prac dla mieszkańców terenów wiejskich, któremu towarzyszą zagrożenia związane z obsługą maszyn i urządzeń oraz z transportem płodów rolnych. Pamiętajmy, że ceną naszej nieuwagi, naszego pośpiechu, braku wyobraźni lub lekceważenia zasad bezpiecznej pracy czy też zasad ruchu drogowego jaką możemy zapłacić, może być utrata zdrowia, kalectwo, a nawet śmierć nas samych, naszych najbliższych lub innych osób.

Drogi Rolniku!

Przed rozpoczęciem prac żniwnych, sprawdź stan techniczny swoich maszyn i urządzeń.


- Uzupełnij brakujące osłony, na wałkach przekazu mocy i na innych ruchomych częściach maszyn.

- Pamiętaj, by w pobliżu pracujących maszyn i urządzeń, nie przebywały osoby postronne.

- Przed przystąpieniem do naprawy lub czyszczenia maszyn i urządzeń, wyłącz napęd, unieruchom silnik i odczekaj aż elementy będące w ruchu zatrzymają się.

Zadbaj również i o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, podczas transportu płodów rolnych z pól.

- Pojazdy lub maszyny , którymi pracujesz wyposaż w trójkątne tablice, wyróżniające pojazdy wolnobieżne. Wyposaż je również w działające w sposób prawidłowy oświetleniowe.

- Zabezpiecz przewożony ładunek przed jego przemieszczeniem się podczas jazdy. Pamiętając przy tym, że jego wysokość nie może przekraczać 4 m.

- Materiały sypkie, przewoź w szczelnej skrzyni ładunkowej zabezpieczonej np. plandeką.

- Nie przewoź ludzi na błotnikach, zaczepach lub pomostach kombajnów.

- Ciągniki i maszyny rolnicze wyposaż w sprawny podręczny sprzęt gaśniczy.

- A przy obsłudze maszyn i urządzeń nie spożywaj alkoholu, nie pozwalaj, by inni to robili.

- W miejscach składowania płodów rolnych nie używaj otwartego ognia.

Wszystkie te zmiany niekoniecznie muszą wiązać się z dużymi nakładami finansowymi. W większości przypadków wystarczy tylko lepsza organizacja pracy, zachowanie rozsądku i zasad ruchu drogowego.

Źródło zdj. KPP Sokołów Podlaski