UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: wtorek, 10 grudnia 2019

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Wakacje last minute? Sprawdźcie, czy jesteście gotowi!

Wakacje last minute? Sprawdźcie, czy jesteście gotowi!

2 sierpnia 2019, 09:12, Ministerstwo Cyfryzacji, red. MK

Nie pozwólcie, aby świetna wakacyjna okazja przepadła Wam przez niedopatrzenie. Przygotujcie się z wyprzedzeniem. Niezbędne formalności załatwcie online.

Jeśli marzy się Wam daleko podróż, będziecie potrzebowali paszportu. Wniosku o ten dokument nie złożycie online (musicie w urzędzie zostawić swoje odciski palców). Online sprawdzicie za to, czy Wasz paszport jest gotowy do odbioru.

Niezbędnik podróżnika

Jeśli czekacie na nowy paszport, a ciekawość Was zżera, wejdźcie na www.obywatel.gov.pl i wybierzcie e-usługę Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy. Zerknijcie na potwierdzenie złożenia wniosku (dostaliście go w urzędzie). Znajdziecie na nim numer Waszej sprawy. Wpiszcie ten numer, kliknijcie Sprawdź i od razu będziecie wiedzieli, czy jest po co iść do urzędu.

Jeśli w te wakacje podróżujecie po Unii Europejskiej, upewnijcie się, czy Wasz dowód osobisty nie kończy niebawem 10 lat. Jeśli w ciągu najbliższych tygodni kończy się jego ważność, złóżcie wniosek o nowy. Tę sprawę załatwicie przez Internet.

- Złożenie online wniosku o dowód osobisty zajmuje kilka minut, niemal wszystkie dane system wypełnia automatycznie. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim zdjęciu - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dowód, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli dokumentem z warstwą elektroniczną. Dzięki niej e-dowód umożliwia m.in. korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach - przypomina szef MC.

Takie bramki znajdują się m.in. na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina. Dzięki nim pasażerowie podróżujący z i na warszawskie "Okęcie" mogą dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej. Z bramek mogą korzystać pełnoletni podróżni posiadający e-dowód. Warszawskie lotnisko jest pierwszym w Polsce, które korzysta z tego rozwiązania.

Spacerkiem po e-urzędzie

Co zrobić, żeby zdobyć e-dowód? Tę (krótką) podróż zacznij od wizyty na www.obywatel.gov.pl. Wybierz tam e-usługę Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

WAŻNE! Aby złożyć wniosek o dowód osobisty, musisz mieć Profil Zaufany (PZ). Założysz szybko i za darmo na stronie www.pz.gov.pl. Z PZ korzysta już ponad 4 miliony Polaków. Dołącz do nich.

Profil Zaufany już masz, przed Tobą na ekranie otwarta strona z e-usługą. Oto kolejne kroki:
1. Kliknij Złóż wniosek.
2. Zaloguj się swoim Profilem Zaufanym.
3. Podaj powód ubiegania się o nowy dokument.
4. Wybierz urząd, w którym odbierzesz swój dowód.
5. Załącz zdjęcie - sprawdź, jakie powinno być.
6. Sprawdź wszystkie dane i ewentualnie uzupełnij brakujące informacje.
7. Zweryfikuj wniosek i podpisz go Profilem Zaufanym.
Zrobione!

Wyjazd coraz bliżej, ale co by tu jeszcze zrobić, skoro komputer włączony? Podpowiadamy - złóż wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych, które są refundowane w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Mogą ją uzyskać wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ lub posiadające prawo do opieki medycznej w Polsce. Za korzystanie z karty nic nie zapłacisz.

Zdrowie w walizce

Tę sprawę też załatwisz na www.obywatel.gov.pl. Wybierz tam sekcję Wyjazd zagranicę, a tam Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Wybierz opcję "Przez ePUAP".
Znajdź usługę odpowiednią dla Twojego wyjazdu (turystycznie/w celach edukacyjnych lub zarobkowo), a następnie kliknij "Załatw sprawę".
System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego, gdzie będziesz mógł się zalogować.
Zaadresuj wniosek na wojewódzki oddział NFZ, odpowiedni dla miejsca Twojego zamieszkania.
Wypełnij wniosek i wybierz sposób odbioru karty - osobiście lub pocztą.
Jeśli to konieczne - dołącz dokumenty do wniosku (np. jeżeli uczysz się lub studiujesz, przygotuj skan legitymacji).
Podpisz i wyślij wniosek.

UWAGA! Zwykle na kartę trzeba czekać od 3 do 5 dni roboczych od wysłania wniosku. W okresie wakacyjnym może to trwać nieco dłużej.

Od 1 czerwca tego roku karty wydawane osobom ubezpieczonym i opłacającym składki w NFZ są ważne 3 lata. To spora zmiana, bo wcześniej trzeba je było wyrabiać co rok. Karty wydawane dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, a także emerytom, są ważne 5 lat.

Na wszelki wypadek

Last but not least - zainstaluj w swoim telefonie aplikację mObywatel. To bezpłatna i oficjalna aplikacja na smartfony. Jest dostępna zarówno dla telefonów z system Android, jak i iOS.

Dzięki niej możesz okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport. Gdzie? Np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie, na poczcie, ale i w pociągach PKP Intercity.

- Z naszej aplikacji korzysta obecnie ponad 300 tysięcy osób. Jej popularność rośnie z dnia na dzień. Naprawdę warto ją mieć. Przyda się nie tylko w wakacje - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Udanego wyjazdu!

Źródło zdj. Ministerstwo Cyfryzacji