UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: niedziela, 31 maja 2020

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Oszuści próbują wyłudzić pieniądze na tzw. BLIKa. Uważaj na wiadomości od "znajomych"

Oszuści próbują wyłudzić pieniądze na tzw. BLIKa. Uważaj na wiadomości od "znajomych"

9 sierpnia 2019, 10:35, KPP Sokołów Podlaski, red. MK

Sokołowscy policjanci ostrzegają przez oszustami, którzy kolejną już metodą próbują wyłudzić pieniądze od mieszkańców Sokołowa Podlaskiego oraz powiatu sokołowskiego.

- Hej, mam do Ciebie prośbę - tak najczęściej rozpoczyna się ta rozmowa. Dalej pojawia się sedno prośby, czyli prośba o pieniądze. Od kilkudziesięciu czy nawet do kilkuset przelanych pieniędzy przy pomocy kodu BLIK. Jeśli pomożesz w ten sposób tzw. znajomemu, czy członkowi swojej rodziny, pożyczki możesz już nie odzyskać.

Nie dajmy się okraść! Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim, ostrzegają przez kolejnym internetowym oszustwem jakim jest metoda na tzw. ,,Blika". Polega na tym, że przestępcy wykradają dane do kont na profilach portali społecznościowych, logują się do nich, a następnie potencjalną ofiarę, która znajduje się w gronie naszych znajomych, proszą o jak najszybszą pożyczkę. Wskazywanych przyczyn pożyczki jest wiele m.in. brak pieniędzy na jedzenie, zgubiona torebka, wykupienie leków itp.

Sokołowscy policjanci przypominają więc wszystkim użytkownikom telefonów komórkowych, komputerów oraz innych urządzeń z dostępem do Internetu o kilku ważnych kwestiach na które należy zwrócić uwagę:

- Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione (dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je).
- Nie udostępniajmy danych do logowania i haseł innym osobom.
- Pamiętajmy o wylogowaniu się z konta.
- Przyjmujmy zaproszenia do grona znajomych tylko i wyłącznie od osób, których faktycznie znamy.
- Nie otwierajmy wiadomości e-mail od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników i linków.
- Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.
- Informujmy najmłodszych o konsekwencjach wynikających z niewłaściwego wykorzystywania Internetu.
- Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają dzieci.
- Unikajmy komputerów, a także sieci WiFi w miejscach publicznych.
- Zainstalujmy program antywirusowy i systematycznie go aktualizujmy.
- Nie przechowujmy haseł czy kodów w łatwo dostępnych miejscach.
- Zakładajmy w miarę możliwości na kontach różne hasła składające się z małych i dużych liter, znaków specjalnych (warto co jakiś czas je zmieniać).
- Nie zapisujmy haseł do kont w plikach dostępnych na komputerze.
- Przed wprowadzeniem danych logowania sprawdźmy adres witryny (czy zawiera protokół szyfrowania https).
- Zablokujmy te witryny, których naszym zdaniem dzieci nie powinny przeglądać.

Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim prowadzi czynności wyjaśniające w związku ze zgłoszonymi przypadkami przełamania haseł do kont na portalach społecznościowych oraz przelaniu pieniędzy za pomocą kodu BLIK.

Policjanci ostrzegają - jeśli otrzymasz od znajomego wiadomość z prośbą o przelew pieniędzy za pomocą kodu BLIK zadzwoń do tej osoby i potwierdź jej żądanie. BLIK to szybka płatność, której po potwierdzeniu nie uda się już cofnąć.

sierż. szt. Dominika Rozbicka

Źródło zdj. KPP Sokołów Podlaski