UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: piątek, 29 maja 2020

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » 60 kg kokainy w kontenerach

60 kg kokainy w kontenerach

5 kwietnia 2020, 14:24, IAS w Warszawie, red. Miłosz Magrzyk

Krajowa Administracja Skarbowa wraz z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariuszami służby dochodzeniowej holenderskich organów podatkowych przechwyciła narkotyki
o wartości ponad 25 mln zł. Kokaina była ukryta w kontenerach na 2 statkach. Przejęcie 35 kg kokainy nastąpiło w porcie morskim w Rotterdamie, a kolejne 25 kg ujawniono w Gdańsku.

Funkcjonariusze mazowieckiej i pomorskiej KAS wraz z funkcjonariuszami CPŚP zajęli 25 kg kokainy wysokiej jakości, która została ukryta w kontenerze chłodniczym na statku. Statek wpłynął do portu w Gdańsku. Towar ukryty był w przestrzeni agregatu elektrycznego kontenera chłodniczego.

Dostęp do nielegalnego towaru znajdującego się w luku towarowym ładowni był utrudniony i wymagał użycia specjalistycznego sprzętu. Tutaj nieocenione okazały się umiejętności oraz doświadczenie funkcjonariuszy pomorskiej KAS, którzy korzystając z uprzęży linowych i technicznego sprzętu do kontroli dotarli do kontenera. Wewnątrz ukrytych było 25 paczek zawierających podejrzaną substancję. Badanie testerem narkotykowym wykazało, że jest to kokaina.

Wcześniejsze ujawnienie 35 kg kokainy miało miejsce w porcie marskim w Rotterdamie. Efektem wspólnych działań służb polskich oraz holenderskich było ujawnienie w połowie marca i zabezpieczenie 35 kilogramów czystej kokainy ukrytej w klimatyzatorze kontenera.

Funkcjonariusze KAS wspólnie z policjantami CBŚP przy współpracy ze służbami holenderskimi wyeliminowali z rynku 60 kg kokainy o czarnorynkowej wartości nie mniejszej niż 25 mln zł.

Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Trwają dalsze czynności zmierzające do ustalenia osób odpowiedzialnych za zorganizowanie przemytu.

- Kolejny raz sprawdziła się zasada wysokiej efektywności skoordynowanych działań współpracujących służb. Dzięki temu 60 kg kokainy nie trafi na europejski czarny rynek - powiedział Robert Antoszkiewicz, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.Źródło zdjęcia: IAS w Warszawie