UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: wtorek, 26 stycznia 2021

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Papierosy w meblach kuchennych z Dubaju

Papierosy w meblach kuchennych z Dubaju

17 stycznia 2020, 10:33, IAS w Warszawie, red. Miłosz Magrzyk

W wyniku tej kontroli funkcjonariusze KAS ujawnili w 18 kartonach o wadze 532 kg ponad 263 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Praca funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego na warszawskim lotnisku polega nie tylko na kontrolowaniu bagaży podróżujących osób, ale także kontrolowaniu przesyłek lotniczych.

Oddział Celny Towarowy I w Warszawie, mający swoją siedzibę w Terminalu Cargo Lotniska Chopina, obsługuje ponad 75% obrotu towarowego dokonywanego w portach lotniczych w Polsce. Oznacza to konieczność codziennego sprawdzenia ponad 3 tys. przesyłek ze wszystkich stron świata.

Współcześnie zakupy odbywają się bowiem coraz częściej przez Internet, a różnorodny towar nie zawsze jest legalny. Zanim jednak zamówiona przesyłka trafi do adresata zostaje, sprawnie prześwietlona przez funkcjonariuszy MUCS.

Metalowe meble kuchenne wysłane rejsem lotniczym z Dubaju są jednak rzadkością wśród przesyłek. Prześwietlane pojemniki przypominały raczej obudowy urządzeń elektrycznych wyposażonych we włączniki oraz przewód zasilający, a nie deklarowane meble.

Z powodu wątpliwości, które powstały na podstawie uzyskanego obrazu RTG, a deklarowaną zawartością paczek, kartony zostały otwarte. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. W metalowych stelażach zgłoszonych w dokumentach przewozowych jako meble kuchenne, znajdowały nielegalne papierosy.

W wyniku tej kontroli funkcjonariusze KAS ujawnili w 18 kartonach o wadze 532 kg ponad 263 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zostały one zajęte jako dowód w sprawie. Kwota potencjalnych uszczupleń cła i podatków wynosi ponad 308 tys. zł.Źródło zdjęcia: IAS w Warszawie