UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: poniedziałek, 20 września 2021

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » III Wojewódzki Zlot Młodzieży

III Wojewódzki Zlot Młodzieży

19 października 2020, 13:48, Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim, red. Miłosz Magrzyk

Po spotkaniu pod pomnikiem w Sokołowie Podlaskim poszczególne grupy młodzieży udały się pieszo do miejscowości Krasnodęby-Sypytki, w której pojmano wspomnianego ks. Brzóskę wraz adiutantem.

24 września br. na terenie powiatu sokołowskiego odbył III Wojewódzki Zlot Młodzieży "Poznajemy Walory Doliny Bugu" zorganizowany przez Mazowieckie Forum Oddziałów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Oddział PTTK "Podlasie" w Siedlcach. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta sokołowski Elżbieta Sadowska oraz wójt gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk. W zlocie wzięło udział 200 uczestników wraz z opiekunami. Były to osoby z 13 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego, a oficjalne rozpoczęcie zlotu miało miejsce pod pomnikiem ks. Brzóski w Sokołowie Podlaskim.

W imieniu powiatu sokołowskiego młodzież powitał przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk. Wygłosił także prelekcję, w której zapoznał uczestników zlotu z historią powstańczej walki, okolicznościami pojmania i stracenia na rynku w Sokołowie Podlaskim w dniu 23 maja 1865 r. ks. Stanisława Brzóski, jego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego oraz rodziny Ksawerego Bielińskiego, która ich ukrywała. Przewodniczący przybliżył również obecnym historię powstania miasta Sokołów Podlaski. Spotkanie było okazją do wspólnego złożenia wiązanki pod pomnikiem ks. Brzóski i uczczenia pamięci o poległych za niepodległość ojczyzny.

Po spotkaniu pod pomnikiem w Sokołowie Podlaskim poszczególne grupy młodzieży udały się pieszo do miejscowości Krasnodęby-Sypytki, w której pojmano wspomnianego ks. Brzóskę wraz adiutantem. Stamtąd młodzież udała się do Gródka nad Bugiem, gdzie uczestniczyła w krótkich pogadankach i wypowiedziach o historii, geografii oraz walorach krajoznawczych Doliny Bugu prowadzonych przez Wiesława Michalczuka - wójta gminy Jabłonna Lacka, Artura Ślusarczuka - leśniczego leśnictwa Kurowice oraz Andrzeja Brochockiego - gospodarza obiektu Gródek Dwór nad Bugiem, członka Zarządu Nadbużańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Kolejnym, niezwykle istotnym punktem programu III Wojewódzkiego Zlotu Młodzieży, było uroczyste posadzenie Drzewa Dziedzictwa PTTK o imieniu "Józef" (dąb został poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu) na terenie obiektu Gródek Dwór. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach VII Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej - Aktywizacji i Integracji Lokalnych Grup Turystyczno-Krajoznawczych na 70-lecie PTTK.

Młodzież szkolna uczestnicząca w zlocie wzięła udział w konkursie krajoznawczo-historycznym, w nauce nordic- walkingu, w rywalizacji na torze przeszkód, a najmłodsi uczestnicy udali się na poszukiwanie skarbu. Biorącym udział w konkursach wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez samorząd województwa mazowieckiego oraz Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK.

Organizatorzy wręczyli również uczestniczącym w zlocie szkołom pamiątkowe dyplomy, opiekunom "Kanon krajoznawczy województwa mazowieckiego", a każdy uczestnik otrzymał certyfikat za udział w VII Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej.Źródło zdjęcia: Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK