UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: poniedziałek, 15 sierpnia 2022

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Poznaj aktualne techniki manipulacyjne oszustów!

Poznaj aktualne techniki manipulacyjne oszustów!

14 czerwca 2021, 17:54, KWP, red. Miłosz Magrzyk

Pomimo wielopodmiotowych działań informacyjnych i zapobiegawczych liczba oszustw finansowych wciąż jest bardzo wysoka.

Od początku roku na terenie garnizonu mazowieckiego odnotowano 1451 oszustw internetowych, w których poszkodowani utracili ponad 5 milionów zł, a także 97 przypadków oszustw na tzw. wnuczka/policjanta, gdzie straty wyniosły ponad 2,5 miliona zł.

Warto przypomnieć, że w metodzie na wnuczka przestępcy kontaktują się telefonicznie i podają za osobę bliską (wnuczka, siostrzeńca, innego krewnego), funkcjonariusza Policji lub innego urzędnika państwowego itp. Następnie proszą o przekazanie określonej kwoty pieniężnej pod pozorem trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli lub znaleźli się ich bliscy. Informują, że udostępnione środki finansowe odbierze kolega bądź inna wskazana osoba. Ofiara, nie podejrzewając niczego złego, kierując się troską o osobę najbliższą, przekazuje pieniądze przestępcom.

To tylko jeden z mnogich scenariuszy sposobów oszukiwania i podstępnego działania przestępców. Szczególnie teraz w okresie pandemii rozpoznano nowe techniki manipulacyjne mające na celu wyłudzenie środków finansowych czy danych osobowych, szczególnie dotyczących logowania, haseł czy jednorazowych kodów dostępu.

Uważaj na:

- oferty sprzedażowe fałszywych ampułek szczepionki na COVID-19,

- SMS-y, telefony, lub e-maile z prośbą o dopłatę niewielkiej kwoty w celu dezynfekcji przesyłki, poprzez specjalny link do dokonania płatności.

- oferty na dezynfekcję mieszkania, gdzie złodzieje przebrani w kombinezony okradają mieszkania po opuszczeniu ich przez lokatorów.

- specjalne i drogie maseczki z cząsteczkami nanosrebra, fałszywe leki i produkty lecznicze.

- oszustwo na chorego wnuczka, w której oszust dzwoni z prośbą o opłacenie jego testów na koronawirusa lub całego leczenia.

- SMS-y informujące o niedopłacie za prąd i gaz zawierające link do dokonania przelewu - co może być próbą wyłudzenia.

- telefoniczne zaproszenia na prezentacje sprzedażowe, gdzie wabikiem jest kusząca oferta otrzymania prezentu. Pamiętaj: nic nie ma za darmo!

- fałszywe e-maile, które informują o wezwaniu na Policję, w których załączony plik zawiera złośliwe oprogramowanie.

- prośby konsultantów bankowych o ściągnięcie aplikacji i podanie poufnych danych w celu zalogowania się na twoim koncie.

- fałszywe usługi ubezpieczeniowe.

Oszustów podszywających się pod organizatorów wycieczek, występów, koncertów i oferujących pomoc w odzyskaniu pieniędzy z powodu odwołania lub zmiany terminu.

Fałszywe zbiórki na szczytne cele

Wiadomości za pośrednictwem aplikacji - komunikatorów wykorzystujących numery telefonów - z zapytaniem: "czy oferta jest aktualna" i propozycją zapłaty za towar poprzez usługę. "Przesyłka" oraz załączonym linkiem do odbioru płatności.

- SMS wysyłany z trybu alarmowego SOS w smartfonie z linkiem do podejrzanej strony internetowej.

- SMS od firmy kurierskiej o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty i link do strony bankowości elektronicznej. Po wpisaniu danych wrażliwych oszust otrzymuje dostęp do konta.

- fałszywe powiadomienia z mediów społecznościowych, dotyczące nowych znajomości, komentarzy czy polubień.

- fałszywe inwestycje w internecie.

- prośby o opłaty manipulacyjne w zamian za otrzymanie należnych świadczeń pieniężnych.

- na sprzedawców perfum, gdzie podczas wąchania zapachów można stracić przytomność.

- na SMS z informacją o pilnym kontakcie z sanepidem przez wskazany numer, gdzie połączenie może kosztować aż 35 zł za 1 minutę.

- na usługę "Zdalny pulpit", gdzie słyszymy namowy o zainstalowanie programu do zdalnej obsługi komputera lub/i udostępnienie danych do bankowości elektronicznej.

- na fałszywych rachmistrzów - zapoznaj się z zasadami spisu powszechnego na stronie www.spis.gov.pl, by nie dać się nabrać.

Policja przypomina, jak nie stać się ofiarą oszusta

1. Zachowaj zdrowy rozsądek i ostrożność - jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze - nie podejmuj żadnych pochopnych decyzji.

2. Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.

3. Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jak dużo pieniędzy posiadasz w domu bądź na koncie bankowym.

4. Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.

5. Nie ulegaj presji, jaką wywiera telefoniczny rozmówca.

6. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości i linków!

Poinformuj Policję!

Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce, lub dzwoniąc pod numer alarmowy
112.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/