UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: piątek, 26 kwietnia 2024

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » 14. Powiatowy Przegląd Gry na Ligawkach

14. Powiatowy Przegląd Gry na Ligawkach

16 grudnia 2014, 11:00, SOK Sokołów Podlaski, red. Agnieszka Pleńska

Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim zapraszają na 14. Powiatowy Przegląd Gry na Ligawkach.

14. Powiatowy Przegląd Gry na Ligawkach odbędzie się 18 grudnia 2014 o godz. 12:00 na placu przed budynkiem SOK.

Tradycyjnie w adwencie w Sokołowie Podlaskim rozbrzmiewał będzie głos ligawek, aby przypomnieć dawny zwyczaj obtrąbywania adwentu. Każdego roku ponad 20 muzyków ludowych grających na ligawce prezentuje melodię adwentową, ich prezentacje oceniać będzie komisja artystyczna. Współorganizatorem jest Sokołowskie Starostwo Powiatowe.

Ligawa, ligawka, legawka - to rodzaj długiej drewnianej trąby. Należy do ludowych instrumentów dętych z grupy aerofonów, znana na ziemiach polskich od XI w.

Ligawa w Polsce spotykana była zwłaszcza na Mazowszu i Podlasiu. Jak podają źródła - "w każdej wsi miewano po kilka ligawek i dotąd jeszcze niektórzy mają. W lasach nawoływano niemi bydło, a przy domu grano codziennie cały adwent, dobywając uroczyste tony g, c, e, g, c, a, g, c, i t. p., dla przypomnienia sądu ostatecznego, do którego pobudkę zatrąbi światu archanioł".

Głos ligawy jest przenikliwy, podobny nieco do oboju, a nawet silniejszy. Nazwa ligawki pochodzi od legania, czyli opierania jej podczas trąbienia, właściwa bowiem ligawka, długa na 2 do 3 łokci, była zbyt ciężka, aby grać można było na niej swobodnie bez oparcia. Odpowiednikami ligawki w innych regionach Polski są bazuna na Kaszubach, a trombita na Podhalu i w Beskidzie Śląskim. W innych krajach europejskich instrumentem pokrewnym jest Róg alpejski. W Australii na podobnej zasadzie zbudowane jest didgeridoo.





źródło zdj. SOK Sokołów Podlaski