UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: sobota, 4 maja 2024

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Konferencja dotycząca zmian w realizacji publicznego transportu zbiorowego

Konferencja dotycząca zmian w realizacji publicznego transportu zbiorowego

11 marca 2015, 09:56, Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim, red. Agnieszka Pleńska

Spotkanie dotyczyło zmian w publicznym transporcie zbiorowym i regulacji z tym związanych, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.

Około 50 samorządowców wzięło udział w konferencji zorganizowanej przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej "Sokołów" i Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim, która odbyła się w środę, 4 marca.
Udział w konferencji wzięli samorządowcy z czterech powiatów: sokołowskiego, węgrowskiego, siedleckiego i ostrowskiego ale także przedstawiciele miasta Sokołów Podlaski i Siedlce. Całość poprowadził prezes Izby Transportu Samochodowego i Spedycji Zdzisław Szczerbaciuk, który za pomocą prezentacji tłumaczył zgromadzonym, na jakie zmiany w realizacji publicznego transportu zbiorowego powinni przygotować się za niespełna dwa lata.
Podstawową zmianą, jaka wynika z wprowadzenia w życie ustawy o PTZ będzie nałożenie na jednostki samorządu terytorialnego obowiązku organizacji publicznego transportu zbiorowego na swoim terenie. Takie rozwiązanie, jak tłumaczy Zdzisław Szczerbaciuk, powoduje, że to organizator (w tym przypadku np. starosta, wójt czy burmistrz), a nie jak dotychczas przedsiębiorca będzie ponosił odpowiedzialność wobec społeczeństwa za funkcjonowanie transportu zbiorowego. - Organizatorzy mają prawo do organizowania PTZ i zarządzania nim. Wraz z wejściem w życie ustawy zmieni się przede wszystkim sposób finansowania i wypłaty tzw. rekompensat - dodaje Rafał Pieniak, prezes PKS Sokołów.
Jednak zmiany dotyczyć będą także pasażerów. Wraz z 1 stycznia 2017 roku nastąpi ograniczenie ich prawa do nabycia biletów z ustawowymi ulgami lub przejazdu bezpłatnego we wszystkich autobusach wykonujących publiczny transport drogowy osób, do przejazdu jedynie w autobusach wykonujących tzw. usługi przewozowe o charakterze użyteczności publicznej realizowane przez operatora. - Oznacza to, że pasażerowie utracą prawo do przejazdu w oparciu o bilet z ulgą ustawową w każdym autobusie realizującym PTZ. Będą również musieli zwracać uwagę na to, czy wsiadają do autobusu operatora czy przewoźnika. Ułatwieniem ma być obowiązek oznakowania każdego pojazdu należącego do operatora w taki sposób, aby pasażer nie miał wątpliwości do jakiego autobusu wsiada - zwraca uwagę W. Szczerbaciuk.
Dla przedsiębiorców najważniejszą zmianą jest zakończenie możliwości realizacji przewozów regularnych o dotychczas obowiązującą ustawę. Od 1 stycznia 2017 roku będą mogli wykonywać przewozy regularne w PTZ jako "operatorzy" i "przewoźnicy". Ci pierwsi jak zaznacza Z. Szczerbaciuk będą mogli świadczyć swe usługi w oparciu o umowę zawartą z danym samorządem (organizatorem) na wykonywanie przewozów o charakterze użyteczności publicznej, w której mogą mieć zagwarantowane środki publiczne z tytułu honorowania ulg ustawowych oraz rekompensaty z tytułu ponoszenia wyższych kosztów niż uzyskane przychody. Przewoźnicy z kolei będą mogli wykonywać przewozy regularne na własne ryzyko ekonomiczne, czyli nie będzie przysługiwało im prawo do otrzymania żadnych środków publicznych wynikających z ustawy o PTZ.
Podczas konferencji mówiliśmy o tym, jakie prawa i obowiązki ustawa nakłada na tych samorządowców, którzy będą odpowiadać za ZTP. - Wspólnie z zarządem PKS doszliśmy do wniosku, że dzięki spotkaniu wójtowie wspólnie ze starostami już dziś będą mogli przygotować się do pewnych posunięć, m.in. opracowania planów transportowych, tak aby w odpowiednim czasie wszystko było gotowe i żeby płynnie wejść w zakres obowiązywania nowej ustawy - mówi starosta sokołowski Leszek Iwaniuk, dodając, że samorządowcy będą mieli prawo, w trybie przetargu lub utworzenia spółki, wyłonić kilku operatorów, którzy będą obsługiwać transport publiczny na danym terenie.


źródło zdj. Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim