UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: poniedziałek, 29 kwietnia 2024

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Spotkanie z Mają Komorowską

Spotkanie z Mają Komorowską

13 maja 2015, 12:14, SOK Sokołów Podlaski, red. Agnieszka Pleńska

Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają na spotkanie z aktorką Mają Komorowską oraz promocję książki pt. "Pytania, które się nie kończą".

Spotkanie z Mają Komorowską odbędzie się 21 maja o godz. 17:00 w Galerii SOK. Wstęp wolny.

Maja Komorowska (Maria Tyszkiewicz) - aktorka teatralna i filmowa, pedagog, Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, związana z tą uczelnią od 1983 roku. Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim i innymi. Grała w filmach polskich i zagranicznych. Stworzyła ponad 30 znaczących ról w spektaklach teatru telewizji.

W czasach stanu wojennego pracowała w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Komitecie Pomocy Internowanym i ich Rodzinom, jeździła do więzień i ośrodków dla internowanych w całej Polsce. Współpracowała z Fundacją SOS Jacka Kuronia. Później współtworzyła Hospicjum Onkologicznym Świętego Krzysztofa w Warszawie. Od paru lat jest członkiem Rady Fundacji Hospicjum.

W 1993 roku Wydawnictwo Tenten wydało książkę autorstwa Mai Komorowskiej zatytułowaną "31 dni MAJA", a w 2004 roku Oficyna Wydawnicza Errata "Pejzaż" - rozmowy Barbary Osterloff z Mają Komorowską. Najnowsza książka nosi tytuł "Pytania, które się nie kończą".

O książce: Rozmowy Tadeusza Sobolewskiego z Mają Komorowską to rodzaj medytacji nad istotą gry, istotą teatru, nad życiem. Maja Komorowska ma niezwykłą zdolność dotykania ciemnych stron życia i prześwietlania ich wewnętrzną jasnością.
Skąd ją czerpie? Z własnej natury? Z rodzinnego domu? Z teatru Jerzego Grotowskiego, Krystiana Lupy? Czasem trzeba maski, żeby zobaczyć prawdziwą twarz. Trzeba absurdu, żeby zobaczyć dobro i sens. Winnie w Szczęśliwych dniach Becketta, Sarah Bernhardt w Mimo wszystko Murrella - w tych rolach, o których mowa jest w książce, możemy jeszcze Maję Komorowską zobaczyć". Tak pisze o książce Tadeusz Sobolewski, jej współautor.

Książka już cieszy się uznaniem krytyków i recenzentów. Wybitny polski eseista Wojciech Karpiński napisał o niej: "Książka jest znakomita i pasjonująca, do powolnego i długiego przeżywania. Autorzy mogą być z niej dumni. Podziwiam ich sztukę rozmowy".




źródło zdj. SOK Sokołów Podlaski