UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: niedziela, 25 września 2022

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » 45 osób utopiło się na Mazowszu

45 osób utopiło się na Mazowszu

28 lipca 2014, 10:58, MUW, red. Agnieszka Pleńska

Najczęstszymi przyczynami utonięć są niestety brawura, alkohol, nierozsądna zabawa lub skoki "na główkę".

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Najczęstszymi przyczynami utonięć są niestety brawura, alkohol, nierozsądna zabawa lub skoki "na główkę". Do nieszczęśliwych wypadków dochodzi głównie na niestrzeżonych kąpieliskach. Zwracajmy uwagę, jeśli obok nas ktoś podejmuje ryzykowne zachowania - apeluje Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Od początku tego roku na Mazowszu utopiło się 45 osób, wśród ofiar większość stanowią mężczyźni. Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są rzeki, stawy, wyrobiska i żwirownie. Wojewoda zwrócił się do samorządów o zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych.

Służby (policja, WOPR, straż miejska) kontrolują kąpieliska, a także miejsca objęte zakazem kąpieli. Jednak żadne kontrole nie zastąpią zdrowego rozsądku. Dlatego nad wodą warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- starajmy się korzystać z kąpielisk strzeżonych
- stosujmy się bezwzględnie do poleceń osób nadzorujących
- nie wchodźmy do wody po alkoholu
- nie wskakujmy do wody, zwłaszcza na głowę
- dzieci powinny wchodzić do wody zawsze pod opieką dorosłych

Aby zapobiegać rosnącej liczbie wypadków nad wodą, wojewoda mazowiecki powołał w 2011 roku zespół ds. utonięć koordynujący działania służb, w którego skład wchodzą przedstawiciele: Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, WOPR Województwa Mazowieckiego i Państwowej Straży Rybackiej. Efektem prac zespołu jest m.in. "Raport w sprawie bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych województwa mazowieckiego". Wynika z niego, że w 2013 roku na Mazowszu najczęściej dochodziło do utonięć w rzekach (37 razy), jeziorach (31) i stawach (11). W miejscach gdzie służbę pełnili ratownicy WOPR nie było utonięć w godzinach otwarcia kąpielisk. Również miejsca patrolowane przez policję wodną czy straż miejską były pod tym względem bezpieczne. Wypadki śmiertelne odnotowano głównie na obszarach niestrzeżonych. Najczęstszymi przyczynami utonięć są: wchodzenie do wody pod wypływem alkoholu, przecenianie swoich możliwości, nieznajomość akwenu, łamanie zakazu kąpieli oraz nieumiejętne uprawianie sportów wodnych.

W związku z sezonem wakacyjnym wojewoda zwrócił się do samorządów o zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych. Zgodnie z prawem, organem zarządzającym ogólnodostępnym obszarem wodnym jest wójt (za wyjątkiem parków narodowych, krajobrazowych oraz terenów rekreacyjno-sportowych). Zapewnienie bezpieczeństwa należy do zadań gminy, która może ten obowiązek realizować poprzez m.in.: oznakowanie miejsc niebezpiecznych, nadzór nad obszarami wykorzystywanymi do kąpieli czy też akcje edukacyjne. W województwie mazowieckim powstała sieć "czarnych punktów wodnych" oznakowanych specjalnymi tablicami, gdzie, jak wynika ze statystyk, nie dochodzi do utonięć. Ważnym elementem poprawy bezpieczeństwa nad wodą jest analiza zagrożeń wykonana przez samorządy przy współpracy z policją i WOPR.

W tegorocznym sezonie letnim na terenie województwa mazowieckiego samorządy wyznaczyły 29 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 5 kąpielisk (status kąpieliska oznacza, że zgodnie z wymogami unijnymi miejsce ma lepszą bazę sanitarną, ratownicy więcej sprzętu - m.in. motorówkę). Wskazane akweny są badane przez sanepid, który stworzył specjalny serwis kąpieliskowy (http://www.sk.gis.gov.pl), zawierający informacje m.in. o jakości wody i infrastrukturze na terenie wypoczynku. Więcej informacji można także znaleźć na stronie internetowej http://www.wsse.waw.pl w zakładce "Kąpieliska 2014".
źródło zdj. KWP Radom