UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: wtorek, 26 stycznia 2021

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Policjanci kontrolowali bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Policjanci kontrolowali bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

25 stycznia 2020, 11:00, KPP w Sokołowie Podlaskim, red. Miłosz Magrzyk

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi, rowerzyści czy motorowerzyści, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Przy uderzeniu przez pojazd jadący z dużą prędkością praktycznie nie mają szans na przeżycie. Policjanci z powiatu sokołowskiego przeprowadzili działania pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", które miały na celu poprawę bezpieczeństwa tej grupy osób.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeważającej części poruszają się po drogach bez elementów odblaskowych i bez oświetlenia, często w ciemnych ubraniach, które o zmierzchu czynią ich praktycznie niewidocznymi, przez co są gorzej spostrzegani przez kierujących pojazdami i narażeni na uczestniczenie w zdarzeniach drogowych, które niosą za sobą poważne skutki, takie jak śmierć bądź ciężkie uszkodzenia ciała.

Na terenie całego kraju przeprowadzone zostały działania pod nazwą " Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", które miały na celu poprawę bezpieczeństwa tej grupy osób. Policjanci reagowali na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów czy motorowerzystów, jak również kierujących pojazdami, którzy nieprawidłowym zachowaniem na drogach powodują zagrożenie dla wymienionej grupy uczestników ruchu drogowego.

Podczas prowadzonych działań najwięcej wykroczeń popełnili piesi, którzy poruszali się po niewłaściwej stronie jezdni.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach, prowadzone są liczne kampanie mające na celu zachęcić użytkowników do noszenia elementów odblaskowych. Przepisy ustawy dotyczącej ruchu drogowego nakładają taki obowiązek na wszystkich, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym i poza drogą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych, lub poruszają się chodnikiem. Jednak apele policjantów o noszenie odblasków kierowane są do użytkowników wszystkich dróg. Z punktu bezpieczeństwa ważne jest używanie elementów odblaskowych również w obszarze zabudowanym.

Źródło zdjęcia: KWP w Radomiu