UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: sobota, 15 sierpnia 2020

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Zakazana pamiątka z Egiptu

Zakazana pamiątka z Egiptu

4 lutego 2020, 12:26, IAS w Warszawie, red. Miłosz Magrzyk

Rafa koralowa o wadze prawie 2,5 kg została znaleziona w bagażu podróżnego na warszawskim lotnisku. Zatrzymanemu przez KAS Polakowi grozi nawet do 5 lat więzienia.

Podczas kontroli bagaży funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego wykryli fragmenty rafy koralowej. Okazało się, że przewoził ją powracający z wakacji obywatel Polski. Zgodnie ze złożonymi przez niego wyjaśnieniami nie wiedział, że przewożona przez niego ważąca blisko 2,5 kg pamiątka z podróży do Egiptu jest pod ścisłą ochroną.

Dla wielu osób powracających z egzotycznych podróży pamiątki z plaży, w tym właśnie szkielety organizmów rafotwórczych, bywają powodem nieprzyjemnych sytuacji podczas kontroli na lotniskach. Niestety brak znajomości przepisów nie chroni przed odpowiedzialnością za ich naruszenie.

W takim przypadku za przewóz koralowców grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jednak, gdy działanie to zostanie uznane przez sąd za nieumyślne, może być to kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Okazy zatrzymane przez funkcjonariuszy ulegają przepadkowi.

- Brak wiedzy turystów prowadzi często do naruszenia przepisów w zakresie przewożenia przez granicę Unii Europejskiej okazów należących do gatunków zagrożonych wyginięciem. Jednym z zadań KAS jest także systematyczne prowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnych w tym zakresie. Corocznie odwiedzamy placówki oświatowe, przekazując młodzieży i dorosłym informację o zakazanych pamiątkach. Jestem bowiem przekonany, że kluczem do ochrony środowiska jest dotarcie z tymi informacjami do jak największej liczby odbiorców - powiedział Robert Antoszkiewicz, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.Źródło zdjęcia: IAS w Warszawie