UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: środa, 25 maja 2022

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Uroczystości upamiętniające zamordowanych Romów i Sinti (zdjęcia)

Uroczystości upamiętniające zamordowanych Romów i Sinti (zdjęcia)

31 lipca 2014, 08:40, KPP Sokołów Podlaski, red. Agnieszka Pleńska

Upamiętnienie Romów i Sinti zamordowanych w byłym niemieckim obozie zagłady w Treblince oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej to główne punkty uroczystości organizowanych przez Związek Romów Polskich.

W środę, 30 lipca, odbyły się uroczystości upamiętniające zamordowanych Romów i Sinti w byłym niemieckim obozie zagłady w Treblince. Uroczystości organizowane zostały po raz pierwszy w historii. Wzięło w nich udział ponad 100 osób z Polski innych krajów europejskich oraz USA. Przybyli również przedstawiciele Parlamentu RP, władze państwowe i samorządowe.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową, upamiętniającą zamordowanych Romów i Sinti przez hitlerowców w okresie II Wojny Światowej. Uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn polski i romski, oczytane zostały apele młodego pokolenia w językach: polskim, romskim i angielskim.

Nad bezpieczeństwem uczestników, pierwszego, tak ważnego dla społeczności Romów i Sinti spotkania, czuwali sokołowscy policjanci.


źródło zdj. KPP Sokołów Podlaski