UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: niedziela, 27 września 2020

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Kierowco, zwolnij i żyj!

Kierowco, zwolnij i żyj!

16 sierpnia 2020, 13:17, KGP, red. Miłosz Magrzyk

Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Wakacje - czas urlopu i wypoczynku, ładna pogoda, dłuższy dzień oraz dobre warunki na drodze czasami mogą sprzyjać szybkiej jeździe, natomiast nie zwalniają od przestrzegania przepisów.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest główną przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym z winy kierujących. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki, m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie czy zażywane leki.

Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem ze skutkiem śmiertelnym kryje się tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego policjanci zwracają szczególną uwagę na wszelkie zachowania niezgodne z prawem. Od ponad roku na terenie kraju działają policyjne grupy Speed, których zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze. W tych wyspecjalizowanych zespołach służbę pełnią najbardziej doświadczeni policjanci ruchu drogowego. Mają oni do dyspozycji najnowocześniejsze pojazdy wyposażone w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją.

W promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym wspólnie z policją po raz kolejny włącza się firma Screen Network SA, Na ekranach LED rozmieszczonych m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych (od 13 do 17 sierpnia 2020 roku) będzie emitować spot przypominający kierującym o przestrzeganiu ograniczeń prędkości.

Przypominamy o przestrzeganiu wciąż obowiązujących ograniczeń związanych z ogłoszonym w Polsce stanem związanych z COVID-19.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się pod linkiem https://www.gov.pl/web/koronawirus/.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/