UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: poniedziałek, 25 stycznia 2021

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Plaga oszustw przeciwko seniorom

Plaga oszustw przeciwko seniorom

9 października 2020, 09:06, KWP, red. Miłosz Magrzyk

Pogarszające się zdolności umysłowe oraz związane z wiekiem, takie jak bezradność czy samotność, powodują, że seniorzy stają się łatwym celem oszustów i innych przestępców. Wielu seniorów potrafi uwierzyć w wymyślone historie dotyczące prośby o przekazanie zgromadzonych oszczędności obcym osobom.

W ostatnim czasie na terenie garnizonu mazowieckiego codziennie mamy do czynienia z usiłowaniem lub dokonaniem oszustwa w powyższy sposób. Przestępcy wykorzystują łatwowierność seniorów, dobroć i chęć pomocy innym. Przez to coraz skuteczniej pozbawiają ich posiadanych środków finansowych.

Informujemy, że nie ma takiej praktyki, by policjant, lekarz czy inny funkcjonariusz publiczny pobierał gotówkę od osoby starszej w celu zabezpieczenia jej oszczędności, przekazania na leczenie kogoś bliskiego czy uregulowanie należności za spowodowanie wypadku drogowego przez wnuczka/wnuczkę, córkę czy syna.

Policja apeluje

1. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.

2. Nigdy nie dokonuj przelewów bankowych pod presją czasu ani nie ujawniaj obcym swoich danych związanych z płatnościami.

3. Zawsze potwierdzaj prośbę pomocy, dzwoniąc do najbliższych lub poprzez nawiązanie z nimi osobistego kontaktu.

4. Gdy nie masz pewności, kto do ciebie dzwoni, a pojawia się podejrzenie, że to może być oszustwo - poinformuj o tym policję, dzwoniąc na numer telefonu 112.

5. Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa bądź czujny i stosuj zasadę ograniczonego zaufania do obcych.

Osoby samotne są szczególnie narażone na takie ataki, dlatego zwracamy się do wszystkich osób o nagłaśnianie tego typu oszustw w lokalnych społecznościach w czasie spotkań rodzinnych czy rozmów sąsiedzkich. Dzielcie się swoimi spostrzeżeniami z innymi seniorami. Może to pomóc im uchronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa.Źródło zdjęcia: KPP w Sokołowie Podlaskim