UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: środa, 3 marca 2021

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Policjanci pilnują przestrzegania nowych obostrzeń

Policjanci pilnują przestrzegania nowych obostrzeń

13 października 2020, 13:53, KWP, red. Miłosz Magrzyk

Od soboty cały kraj znalazł się w tzw. strefie żółtej.

Od 10 października na terenie całej Polski obowiązują nowe przepisy związane z pandemią COVID-19. W całym kraju wprowadzono między innymi nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W związku z rosnącą falą zakażeń nie będzie pobłażania dla osób świadomie łamiących przepisy. Osoba, która nie zasłania ust i nosa, musi posiadać ważne zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub trudności w samodzielnym zakryciu albo odkryciu ust lub nosa. Policjanci mogą weryfikować autentyczność takiego dokumentu u jego wystawcy, jeżeli będą mieli podejrzenie, że może być on podrobiony. Podrobienie, jak i posłużenie się fałszywym zaświadczeniem, jest z przestępstwem poświadczenia nieprawdy określonym w art. 270 KK, a takiej osobie może grozić nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Należy mieć również świadomość, że od indywidualnej oceny interweniującego policjanta zależy, czy dana osoba zostanie ukarana mandatem albo pouczona bądź zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu lub sporządzona informacja do inspektora sanitarnego. To policjant i służby sanitarne podejmują decyzje co do ewentualnych konsekwencji, ale w każdym przypadku łamania przepisów należy spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony funkcjonariuszy.

W związku z wprowadzeniem od soboty nowych obostrzeń policjantów można spotkać na ulicach, skwerach, na targowiskach czy w galeriach handlowych. Są wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska osób. Funkcjonariusze obserwują i reagują na przypadki naruszenia prawa. Celem tych wszystkich działań jest troska o zdrowie i życie wszystkich obywateli. Jak powszechnie wiadomo, nadal najskuteczniejszą metodą walki z pandemią pozostaje dystans społeczny i ograniczenie kontaktów między ludźmi. Zasłanianie ust i nosa oraz dbałość o higienę pozwala uchronić przed wirusem siebie, ale także inne osoby z naszego otoczenia.

Policjanci przypominają, że nawet jeśli ktoś sam nie ulegnie zakażeniu lub przejdzie chorobę bezobjawowo, to zawsze istnieje ryzyko, że zakazi kogoś mniej odpornego, dla kogo koronawirus może być groźny. W tych trudnych czasach należy wykazać się odpowiedzialnością i zadbać o nasze wspólne bezpieczeństwo. Koronawirus jest zagrożeniem dla wszystkich ludzi, więc należy zwalczać go globalnie. Jeśli dzięki prostym prewencyjnym działaniom uda się uchronić czyjeś zdrowie lub życie, to warto te działania podjąć.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/