UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: piątek, 22 stycznia 2021

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Pamięć o historii

Pamięć o historii

15 grudnia 2020, 13:40, Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim, red. Miłosz Magrzyk

Ten czarny dla historii Polski dzień przyniósł obywatelom naszej ojczyzny strach oraz represje.

Dnia 13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 nadano wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Ten czarny dla historii Polski dzień przyniósł obywatelom naszej ojczyzny strach oraz represje w postaci uwięzienia, internowania, izolacji od rodzin, a najwyższą ceną, którą zapłaciło wiele osób, była śmierć. Już 12 grudnia rozpoczęły się aresztowania między innymi działaczy NSZZ "Solidarność", a o północy ucichły telefony - na terenie całego kraju wyłączono sieć telefoniczną, wśród obywateli zapanował chaos, a na ulicach całego kraju pojawiło się wojsko oraz liczne oddziały milicyjne. Wśród internowanych było m.in. 5 mieszkańców Sokołowa Podlaskiego i powiatu sokołowskiego.

Wprowadzenie stanu wojennego, który trwał do 1983 r. sprawiło, że Polska na kolejne lata straciła szansę na przemiany społeczno-gospodarcze, jednak nastroje obywateli, duch narodowy oraz działalność między innymi NSZZ "Solidarność" i wszechobecna chęć zmian doprowadziła finalnie do upadku komunistycznego reżimu w Polsce. Pamięć o tym ważnym okresie w historii Polski jest niezwykle istotna ponieważ pozwala w pełni docenić wolność, o którą Polacy niejednokrotnie niezłomnie walczyli, przelewając krew.

W niedzielę 13 grudnia pod pomnikiem Czynu Niepodległościowego, w 39.rocznicę wprowadzenia stanu wojennego oraz wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu w 1970 r., uczczono wspólnie poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Na uroczystości byli obecni: wiceminister zdrowia senator Waldemar Kraska, dyrektor biura senatorskiego Joanna Malinowska, dyrektor Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Sokołowie Podlaskim Piotr Woźniak oraz reprezentujący społeczność powiatu sokołowskiego starosta Elżbieta Sadowska, wicestarosta Ryszard Domański, a także przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk.

Z racji na trwającą pandemię uroczystość miała charakter skromny i symboliczny. Powiat sokołowski składa hołd wszystkim, którzy zginęli lub doznali represji, walcząc z reżimem komunistycznym.Źródło zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim