UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: piątek, 22 stycznia 2021

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Nowi podoficerowie w szeregach 5 MBOT

Nowi podoficerowie w szeregach 5 MBOT

17 grudnia 2020, 14:05, 5 MBOT, red. Miłosz Magrzyk

W dniach 12-13 grudnia 36 kadetów zdało egzamin kończący kurs podoficerski "Sonda", który od września odbywał się w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i był przeznaczony dla żołnierzy ochotników. Zostaną oni awansowani na stopień kaprala.

Kurs zaczął się we wrześniu kwalifikacjami, rozpoczęło go 56 żołnierzy ochotników, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową w 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. Rój. Organizatorem "Sondy" była Szkoła Podoficerska "Sonda" w Zegrzu i w Toruniu.

Kurs trwał łącznie 43 dni i był podzielony na 2 moduły. Moduł niestacjonarny to 21 dni kształcenia na odległość w formie teoretycznych zajęć e-learningowych oraz moduł stacjonarny - 22 dni kształcenia w jednostce macierzystej. W miniony weekend kursanci zdawali egzamin na podoficera składający się z 3 etapów: ogólnego sprawdzianu z wiedzy teoretycznej, testu sprawności fizycznej oraz egzaminu praktycznego, polegającego na sprawdzeniu nabytych umiejętności instruktorskich podczas prowadzenia przez żołnierzy punktu nauczania. Kurs ukończyło 36 kadetów w tym 6 kobiet.

Główny cel "Sondy" to przygotowanie żołnierzy do objęcia pierwszych stanowisk służbowych w korpusie podoficerów OT oraz wpojenie podoficerom wartości, które podniosą ich autorytet i pozwolą im być dobrym przywódcą.

- Szkolenie zapewniło również kursantom zdobycie podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie pozwalającym na funkcjonowanie w jednostce wojskowej na stanowisku podoficerskim w warunkach pokoju, kryzysu czy wojny, nabycie odpowiedniej odporności psychicznej i sprawności fizycznej warunkujących wykonanie zadań w warunkach stresu, wzmożonego ryzyka i wysiłku fizycznego, zrozumienie istoty misji i roli Sił Zbrojnych RP w systemie bezpieczeństwa narodowego - podsumowuje podoficer dowództwa 5 MBOT, st. chor. szt. Arkadiusz Postołowicz. W lutym 2021 roku ruszy kolejna, już III edycja Kursu Podoficerskiego "Sonda".

Przyłącz się

Ochotnicy, którzy chcieliby spróbować swoich sił w szeregach WOT-u, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych wojskowych komendach uzupełnień, jak i przez Internet poprzez platformę e-PUAP. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/.

Najbliższe szkolenie jest zaplanowane na 18-19 grudnia i będzie ono kontynuowane od 6 do 17 stycznia oraz 23-24 stycznia. Natomiast pierwsze wcielenie oraz szkolenie podstawowe w nowym roku również będzie rozłożone w czasie i odbędzie się od 4 do 17 stycznia i 23-24 stycznia. Kolejne: 19.02 - 06.03.2021, 09 - 24.04.2021, 25.06 - 10.07.2021, 20.08 - 04.09.2021, 05.11 - 20.11.2021.Źródło zdjęcia: 5 MBOT