UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: niedziela, 7 marca 2021

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Czy warto zainwestować w fotowoltaikę w Nowym Dworze Mazowieckim?

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę w Nowym Dworze Mazowieckim?

27 stycznia 2021, 13:34, Tipmedia, artykuł sponsorowany

Jednostkowy koszt ogniw fotowoltaicznych stale maleje. Oznacza to, że rośnie opłacalność konwersji promieniowania słonecznego, a także tempo zwrotu inwestycji. Co jeszcze warto wiedzieć o tej technologii wytwarzania energii?

Fotowoltaika w pigułce

Ogniwa fotowoltaiczne odpowiadają za produkcję energii elektrycznej. "Prostota" instalacji sprawia, że na to rozwiązanie decydują się coraz częściej użytkownicy indywidualni. Typowy układ składa się z: ogniw (paneli), inwertera, licznika produkcji i zużycia prądu oraz zabezpieczeń. Drugi wariant zakłada dodatkowe magazynowanie energii (tzw. "off grid"). Magazyny energii są nadal rozwijającą technologią. Ich zakup wiąże się jednak z dużym kosztem, który zwiększa czas zwrotu inwestycji. Dlatego prosumenci częściej decydują się na przyłączenie instalacji bezpośrednio do sieci ("on grid").

Rozliczenie energii

Ustawa nakłada na operatora sieci obowiązek przyłączenia każdej instalacji (również w zakresie kosztów). Rozliczenie prosumenta odbywa się według specjalnej taryfy. Za każdą 1 MWh energii oddanej do sieci, może odebrać z niej 0,8 MWh. Wszystko to jeżeli moc instalacji wynosi do 10 kW. W tym miejscu warto przywołać orientacyjną moc jednego ogniwa, która wynosi z reguły od 200 do 300 W.

Posiadanie większej instalacji zmniejsza zysk jednostkowy, ponieważ oznacza parytet 1:0,7. Zysk z fotowoltaiki wiąże się ze sprzedażą energii w momencie faktycznej produkcji oraz odbiorem jej w potrzebie. Dla konsumenta nie ma znaczenia pora roku oraz warunki. Ma stały dostęp do "darmowej energii", którą wytworzyła jego instalacja.
Fotowoltaika może dodatkowo współpracować z pompą ciepła. To rozwiązanie sprawdza się np. przy ogrzewaniu domów jednorodzinnych, zapewniając przy tym niższe rachunki za prąd.

"Przecież u nas nie ma słońca"

Polska znajduje się w strefie umiarkowanej. Stwarza to nieco gorsze warunki od południa Europy, ale casus Niemiec pokazuje, że nadal jest to opłacalny rejon produkcyjny. Nowy Dwór Mazowiecki w skali kraju może liczyć na dobre wartości usłonecznienia (podawanego w kWh/m2/rok). To prawda, że ogniwa fotowoltaiczne pracują w określonych warunkach atmosferycznych. Ludzie jednak często nie zdają sobie sprawy z tego, jak często docierają do nas promienie słoneczne. Ogniwa fotowoltaiczne nie powinny być okresowo zasłaniane. Należy zwrócić na to uwagę przed montażem, ponieważ cień elementów otoczenia zależy od pory roku oraz pozycji Słońca na widnokręgu.

Projekt instalacji i montaż

Instalacja nie jest skomplikowana, ale to nadal praca specjalistyczna. Montaż zleca się wyspecjalizowanym osobom, zaznajomionym z tematyką ogniw fotowoltaicznych. Mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego mogą liczyć na ofertę okolicznych firm (do sprawdzenia na przykład tutaj: https://fenix.energy/fotowoltaika-nowy-dwor-mazowiecki/https://fenix.energy/fotowoltaika-nowy-dwor-mazowiecki/. Zaletą miejscowych opcji jest niższy koszt, związany z przyjazdem monterów, a także znajomość realiów lokalnych.

Przed montażem należy przygotować projekt instalacji oraz określić rzeczywiste koszty (opłacalność). Oczywistą kwestią, o której często się zapomina jest ustawienie ogniw w stronę Słońca (południową). Najlepsze efekty przynosi pochylenie ich pod kątem od 30 do 60 stopni. Rolę wsporczą zapewni połać dachu albo specjalna konstrukcja stalowa. Sam projekt tworzy się w specjalnych programach, uwzględniających potrzebę maksymalnego uzysku energetycznego.