UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: niedziela, 7 marca 2021

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Zalegający na dachach śnieg może stanowić ogromne zagrożenie

Zalegający na dachach śnieg może stanowić ogromne zagrożenie

4 lutego 2021, 13:41, KPP w Sokołowie Podlaskim, red. Miłosz Magrzyk

Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać, by nie doprowadzić do tragedii.

Pamiętajmy, że zalegający śnieg może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osób przebywających w budynku osób, lub w przypadku budynków gospodarczych - zwierząt. Po raz kolejny mundurowi przypominają właścicielom oraz administratorom budynków o obowiązku usuwania z dachu zalegającego śniegu oraz sopli. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe czy magazyny, ale też na budynki gospodarcze czy domy prywatne, szczególnie te wieloletnie.

Śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Niestety często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

Prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków określone obowiązki. Za właścicieli obiektów budowlanych są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Jeśli podmiot, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu - może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia kontroli stanu technicznego swoich obiektów.

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze. Zgodnie ze wspomnianą ustawą właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie zdrowia lub życia ludzi, mienia oraz środowiska. Do zdarzeń tych należą: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie.

Pamiętajmy jednak, że poza odpowiedzialnością prawną czy też konsekwencjami finansowymi takich zaniedbań narażamy siebie lub innych na poważne konsekwencje.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/