UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: niedziela, 7 marca 2021

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Nowe busy dla Domu Pomocy Społecznej w Wirowie i Zespoły Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim

Nowe busy dla Domu Pomocy Społecznej w Wirowie i Zespoły Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim

8 lutego 2021, 13:49, Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim, red. Miłosz Magrzyk

Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Wirowie i Zespołu Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim będą mogli cieszyć się jazdą w komfortowych warunkach - w piątek 5 lutego dokonano uroczystego przekazania 2 nowych 9-osobowych mikrobusów dostosowanych do przewozu osób na wózkach inwalidzkich.

Udział osób niepełnosprawnych w różnych formach integracji społecznej - edukacyjnej i kulturalnej - jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju psychofizycznego. Udział w imprezach, uroczystościach i wycieczkach dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich wiąże się z koniecznością ich przewozu specjalnym samochodem. Jeżeli chodzi o mieszkańców DPS-u w Wirowie, nowo zakupiony bus umożliwi również osobom niepełnosprawnym dojazd do szpitala - na różnego rodzaju badania i zabiegi medyczne.

Biorąc pod uwagę, że bus dotychczas użytkowany przez DPS w Wirowie z roku 2004 z przebiegiem ponad 300 tys. km jest dość wyeksploatowany, a w Zespole Szkół Specjalnych samochód do przewozu osób na wózkach inwalidzkich został wycofany z eksploatacji, Zarząd Powiatu Sokołowskiego i Rada Powiatu Sokołowskiego podjęły decyzje o potrzebie zakupu nowych samochodów z udziałem środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W lipcu ubiegłego roku powiat sokołowski pozyskał środki finansowe w postaci dotacji z "Programu wyrównywania różnic między regionami III" w obszarze D. Celem strategicznym programu jest wyrównywanie szans oraz zwiększenie dostępu osób niepełnosprawnych do rehabilitacji zawodowej i społecznej ze szczególnym uwzględnieniem osób zamieszkujących regiony słabiej rozwinięte gospodarczo i społecznie. W wyniku przeprowadzonej procedury przetargowej w listopadzie 2020 r. zawarto umowę z wykonawcą z terminem dostawy pojazdów do końca lutego 2021 r. Koszt zakupu pojazdów wyniósł ponad 253 tys. zł, z czego kwota pomocy z PFRON wynosi 148 800 zł.

Zarząd Powiatu Sokołowskiego na czele ze starostą Elżbietą Sadowską oraz przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk przekazali na ręce Tomasza Andrzejczuka, dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Wirowie, i Beaty Biernat, dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim kluczyki do nowych samochodów.

Starosta Elżbieta Sadowska powiedziała, że poprzez zakup 2 nowych busów dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich można skutecznie zapobiegać powstawaniu barier transportowych i poprawiamy standard przewozu osób niepełnosprawnych. Życzyła, aby samochody służyły długo i bezawaryjnie.Źródło zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim