UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: poniedziałek, 12 kwietnia 2021

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Zwiększ swoje bezpieczeństwo. Noś odblaski!

Zwiększ swoje bezpieczeństwo. Noś odblaski!

15 marca 2021, 10:58, KPP w Sokołowie Podlaskim, red. Miłosz Magrzyk

Pamiętajmy, że jednym z podstawowych elementów poprawy stanu bezpieczeństwa jest widoczność.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo policjanci apelują o noszenie elementów odblaskowych. Obowiązkowe używanie odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Odblaski znacznie poprawiają widoczność pieszego, a tym samym mogą uratować mu życie. Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową.

Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie.

Pamiętajmy, że pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów natomiast osoba mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować lub bezpiecznie pieszego ominąć.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach, w których wcześnie zapada zmrok. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że jesteśmy świadkami często wielu tragedii. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających autami, zapominając, że auta nie da się szybko zatrzymać. Niekiedy też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze.

Bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych szczególnie teraz, kiedy zmrok zapada wcześnie. Używanie odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym to obowiązek. Używanie odblasków przez pieszych w mieście to rozsądna konieczność.

Przekażmy elementy odblaskowe naszym bliskim - kamizelka bądź opaska odblaskowa mogą okazać się dla nich najlepszym prezentem, ponieważ uratują im najcenniejszy dar - życie.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/