UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: poniedziałek, 12 kwietnia 2021

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Uwaga na pieszych!

Uwaga na pieszych!

21 marca 2021, 10:30, KPP w Sokołowie Podlaskim, red. Miłosz Magrzyk

Wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami grupa to piesi.

Niewątpliwie infrastruktura drogowa czy rozwiązania inżynieryjne stosowane w obrębie przejść dla pieszych mają duże znaczenie, ale należy wyraźnie podkreślić, że kluczowym czynnikiem warunkującym bezpieczeństwo jest zachowanie człowieka, w tym przypadku kierujących pojazdami, na których spoczywają określone obowiązki.

Aby zmniejszyć ryzyko wypadku, kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię, na którą kierujący chce wjechać. Najczęściej przyczyną wypadków z udziałem pieszych jest, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Jeżeli dodamy do tego jeszcze prędkość samochodu, nieszczęście gotowe.

W tym miejscu warto zatrzymać się przy kwestii prędkości. Przepisy oraz znaki drogowe jasno określają, gdzie i z jaką prędkością możemy się poruszać, jednak należy pamiętać że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną. Czym zatem jest ta prędkość bezpieczna? Najprościej rzecz ujmując, to prędkość pozwalająca kierowcy kontrolować sytuację na drodze, oczywiście ta prędkość zawsze musi mieścić się w tej dopuszczalnej wartości, jednak na znakach mamy podaną maksymalną dopuszczalną prędkość. Ponadto zawsze trzeba brać pod uwagę swoje umiejętności, stan nawierzchni, porę dnia czy warunki pogodowe.

Umiejętność przewidywania i myślenia nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu, to zasada, jaką należy w sobie doskonalić, aby czuć się bezpiecznie na drodze i pozwolić na to innym.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/