UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: środa, 25 maja 2022

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Uwaga na oszustów na platformach zakupowych

Uwaga na oszustów na platformach zakupowych

7 kwietnia 2021, 13:54, KWP, red. Miłosz Magrzyk

Wśród najpopularniejszych oszustw od lat dominują wszelkie techniki wyłudzania pieniędzy. Oszuści stosują przeróżne sztuczki i zabiegi socjotechniczne, by zdobyć zaufanie kupujących i skłonić ich do przelania środków z góry.

Ostatnio policjanci otrzymują sygnały o coraz częstszych oszustwach na platformach zakupowych. I choć tego typu oszustwa już na stałe wpisały się w funkcjonowanie kupujących i sprzedających, to w ostatnich miesiącach cyberprzestępcy wręcz zaskakują nowymi sposobami działania. Biorąc pod uwagę fakt, że okres przedświąteczny sprzyja robieniu zakupów "w pośpiechu", mazowieccy policjanci apelują o ostrożność, również w tym obszarze.

Wśród najpopularniejszych oszustw od lat dominują wszelkie techniki wyłudzania pieniędzy. Oszuści stosują przeróżne sztuczki i zabiegi socjotechniczne. I tak, w przypadku pytań o odbiór osobisty, nagle okazuje się, że wystawiony przedmiot jest tak naprawdę do odbioru na drugim końcu Polski - bo dany portal "źle ustawił lokalizację" - czy dlatego, że ogłoszeniodawca musiał nagle wyjechać, ale produkt ma przy sobie. Inną metodą nakłaniania do wpłacenia pieniędzy jest umożliwianie odbioru osobistego, ale tylko w późnych godzinach nocnych albo dopiero za kilka dni. Oszust twierdzi, że jest ciągle bardzo zajęty - ale oczywiście, jeśli przelejemy mu środki, znajdzie czas na wysyłkę. Dość częstym zabiegiem jest także stosowanie presji czasu, szczególnie zaraz przed weekendem. Oszust tłumaczy, że potrzebuje pieniędzy z dowolnego powodu - czy to na własny pilny okazyjny zakup, czy na konieczność zapłacenia zaległych rachunków - i w związku z tym nalega na błyskawiczną wpłatę, bo tylko w ten sposób dostanie pieniądze na czas.

Przestępcy wyłudzają pieniądze oczywiście nie tylko za przedmiot, taki jak konsola do gry czy klocki dla dzieci. Może to być również fałszywa oferta wynajęcia mieszkania, wakacyjnego noclegu z długim terminem realizacji czy sprzedaży auta bądź maszyny rolniczej. Zdrowy rozsądek i zasady bezpieczeństwa należy zachować również podczas poszukiwania zatrudnienia. Najpierw warto ocenić realność oferty i postarać się uzyskać jak najwięcej informacji o firmie, która ją zamieściła. Można sprawdzić dane i opinię firmy w Internecie. Zdarza się, że rzekomy pracodawca prosi o wysłanie skanu dowodu osobistego czy prawa jazdy (najczęściej przy ofertach pracy dla kierowców). Jest to praktyka niezgodna z prawem pracy. Taki skan dokumentu może później posłużyć do uwiarygodnienia się, przy kolejnych próbach oszustwa. Oszust, nalegając na wpłatę z góry, będzie przekonywał innego kupującego, że przesyła skan swojego dowodu, i że przecież "w razie czego wszystkie jego dane będzie miała policja". Jednakże nigdy nie należy wysyłać skanów swoich dokumentów ani dokonywać żadnych wpłat z tytułu podjęcia pracy.

Ponadto w ostatnim czasie widać w Internecie wzrost liczby oszustw polegających na phishingu, czyli podszywaniu się pod znane marki. Oszuści tworzą fałszywe strony udające oferty i usługi znanych firm, by wyłudzić od sprzedających dane ich kart bankowych.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/