UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: sobota, 25 marca 2023

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Tankowanie droższym paliwem - czy ma sens?

Tankowanie droższym paliwem - czy ma sens?

5 maja 2021, 10:53, Tipmedia, artykuł sponsorowany

Polscy kierowcy najchętniej tankują samochody tanią benzyną, by nie narażać się na nadmierne koszty. W tym artykule zastanowimy się nad tym, czy korzystanie z droższych propozycji stacji benzynowych ma większy sens. Czy to wyłącznie przepłacanie? A może lepsze paliwo to lepsza jazda? Czytaj dalej.

Gaz królem oszczędności

Nie od dzisiaj wiadomo, że pojazdy, w których zamontowano instalacje gazowe, są o wiele tańsze w użytkowaniu, niż jednostki napędzane paliwem. Mało kto jednak otwarcie przyznaje, że tego typu rozwiązania nie są najzdrowsze dla silników i znacznie przyśpieszają zużywanie "serca pojazdu". Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak instalacja LPG wpływa a stan techniczny Twojego pojazdu: https://tvs.pl/informacje/samochod-z-gazem-oszczednosci-czy-klopoty/ .

Dlaczego droższe paliwa są lepsze?

Paliwa szlachetne, bo tak zwykło się o nich mówić, wyróżniają się na tle swoich tańszych odpowiedników przede wszystkim większą liczbą dodatków. Chodzi przede wszystkim o substancje antykorozyjne, antypienne i smarne. Dzięki nim proces spalania jest znacznie czystszy, a w komorach i na zaworach osadza się o wiele mniej nagaru, a to on w dużej mierze odpowiada za awarie silnika.

Paliwo premium ma również wpływ na to, jak skutecznie domykają się zawory wewnątrz silnika. Regularne tankowanie droższą benzyną bardzo często eliminuje też problem z samozapłonem. Pamiętaj jednak, że w sytuacji, gdy do bardzo starego auta, które nigdy nie było tankowane benzyną premium, wlejemy paliwo szlachetne, zostaną wypłukane zanieczyszczenia, które znajdą się w układzie wtryskowym i spowodują zapchanie. Miej więc to na uwadze.

Co z osiągami?

Koncerny paliwowe jako swojego główny argument wykorzystują domniemany wzrost osiąganych wyników w autach tankowanych paliwami premium. Po części jest to prawda udowodniona poprzez lata doświadczeń oraz testów, ale jak zwykle sytuacja nie jest przedstawiana w 100% obiektywnie. Otóż osiągi są lepsze, ale należy to otwarcie przyznać, że większość kierowców nie zauważy poprawy komfortu jazdy oraz możliwości samochodu Moc jednostki zasilanej droższym paliwem średnio wzrasta zaledwie o 1,6 do 4,5%. Przy codziennym użytkowanie jest to nie do zanotowania.

Wydajność paliw premium

Większość kierowców zapytana o wydajność paliw premium stwierdzi, że starczają one na dłużej. Przeprowadzone badania jasno pokazują, że samochody, które są regularne tankowane paliwami premium, mają obniżone spalanie nawet o 5% względem tego, jakie wyniki prezentują pojazdy zasilane tańszą benzyną. Musisz jednak pamiętać, że tego typu poprawa spalania jest możliwa tylko w przypadku nowych samochodów. Starsze pojazdy nie będą mogły zanotować tak spektakularnej poprawy zużycia paliwa. Bardziej realny jest dla nich wyniki około 1%.

Czy warto?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Z jednej strony paliwa premium oferują mniejsze spalanie i lepiej wpływają na silniki, ale z drugiej nie poprawiają realnie osiągów. Warto wspomnieć też, że są średnio droższe o 20 - 40 groszy na litrze.