UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: poniedziałek, 15 sierpnia 2022

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Ostrożnie podczas prac polowych

Ostrożnie podczas prac polowych

6 sierpnia 2021, 19:06, KPP w Sokołowie Podlaskim, red. Miłosz Magrzyk

Uważajmy przy obsłudze maszyn, urządzeń rolniczych, ale także podczas transportu, dojazdu czy powrotu z pola. Pamiętajmy, że obsługa maszyn rolniczych wymaga dużego doświadczenia, rozwagi i ostrożności, a zlekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu tego typu sprzętu może mieć tragiczny finał.

Żniwa to najbardziej pracowity okres w roku dla rolników. Na polach pracują kombajny, dlatego na drodze często możemy spotkać te przejeżdżające maszyny. Kombajny poruszają się z małą prędkością. Może się zdarzyć, że za nimi utworzy się kolumna samochodów. Niecierpliwi kierowcy często próbują wyprzedzić kombajn, jednak wówczas powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Operatorzy kombajnu, jeżeli mają taką możliwość, powinni zjeżdżać na prawe pobocze, aby przepuścić kierujących autami. Ponadto podczas przejazdu drogą powinni heder holować z tyłu. Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu. Za to wykroczenie policjant może nałożyć mandat w wysokości do pięciuset złotych. Jadąc takim pojazdem, należy także pamiętać o obowiązkowym włączeniu światła błyskowego barwy żółtej.

Należy zaznaczyć, że każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów o ruchu drogowym i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne, w którym musi działać sygnalizacja świetlna, który jest wyposażony w trójkąt wyróżniający pojazdy wolnobieżne, ma sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz bezpieczną kabinę. Pamiętajmy, że dla każdego jest miejsce na drodze.Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/