UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: środa, 7 grudnia 2022

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

17 listopada 2021, 20:16, Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim, red. Miłosz Magrzyk

11 listopada to piękny i niezwykle ważny dzień dla każdego obywatela Polski. To dzień, w którym świętujemy wolność oraz niepodległość ojczyzny. Gromadzimy się wspólnie w kościołach, pod pomnikami i uczestniczymy w uroczystościach patriotycznych oraz kulturalnych, wywieszamy flagi i manifestujemy swoją przynależność, miłość, jak również przywiązanie do kraju, o który walczyły pokolenia naszych rodaków.

Pandemia oraz niezwykle trudna sytuacja na polsko-białoruskiej granicy sprawiły, że był to dzień, w którym w sposób szczególny pragnęliśmy pokazać swoją jedność i solidarność bez względu na podziały oraz wesprzeć wszystkich, którzy stają w obronie integralności polskich granic.

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od uroczystej mszy św. za ojczyznę sprawowanej w kościele św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim z udziałem władz powiatu oraz miasta Sokołów Podlaski, pocztów sztandarowych i licznie zgromadzonych mieszkańców. Uczestnicy modlili się i dziękowali za dar wolności i niepodległości oraz w intencji poległych w Jej obronie.

Po Eucharystii odbyła się uroczystość pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego, podczas której przy asyście honorowej harcerzy, a także uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim, liczne delegacje złożyły kwiaty.

Rząd RP oraz Powiatowe struktury Prawa i Sprawiedliwości reprezentowali: senator RP, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, dyrektor biura senatora Joanna Malinowska, kierownik Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jerzy Błoński oraz prezes STBS Zbigniew Czerkas. W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Sokołowskiego kwiaty i znicze pod pomnikiem złożyli: starosta Elżbieta Sadowska, wicestarosta Ryszard Domański, przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk oraz członek Zarządu Powiatu Marek Ratyński. Miasto Sokołów Podlaski reprezentowali: burmistrz Bogusław Karakula, zastępca burmistrza Krzysztof Dąbrowski, radni miejscy Marek Florczuk oraz Marek Krysiak. Wiązanki złożyły również delegacje Powiatowego Zarządu PO i PSL, Związku Zawodowego Solidarność, instytucji kultury, zakładów pracy, sokołowskich szkół i stowarzyszeń.

Senator RP, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w wystąpieniu podkreślił, że w dniu Narodowego Święta Niepodległości wszyscy powinniśmy być blisko siebie niezależnie od poglądów i przekonań politycznych. Dodał również, że jak dowodzi obecna sytuacja polityczna Polacy to naród, który w dalszym ciągu musi toczyć walkę o niezawisłość i niepodległość i dodał, że trudny czas, w którym się znaleźliśmy , pokazuje, że chcemy być razem. Z tego miejsca podziękował żołnierzom, funkcjonariuszom Straży Granicznej i Policji za to, że strzegą granic Rzeczypospolitej.

W podobnym duchu wypowiedział się burmistrz Bogusław Karakula i nawiązał również do pandemii, podkreślając, że od początku trwania pochłonęła ona w Polsce wiele istnień ludzkich. Zaapelował również do wszystkich, aby się szczepić, gdyż obecnie jest to jedyny dostępny sposób walki z wirusem. Na zakończenie burmistrz podziękował za obecność na uroczystości oraz życzył mieszkańcom zdrowia i spokoju nie tylko w dniu narodowego święta.

Starosta Elżbieta Sadowska podziękowała za piękną liturgię i uroczystość, która odbyła się w duchu jedności narodowej. Zwróciła się przede wszystkim do mieszkańców powiatu i miasta obecnych podczas obchodów, szczególnie do dzieci i młodzieży, harcerzy, przedstawicieli instytucji, szkół i kombatantów, którym podziękowała za patriotyczną postawę. Podkreśliła również, że słowa o tym, że wolność nie jest dana nam raz na zawsze, są niezwykle wymowne w obliczu zagrożenia, które dotyka obecnie nasz kraj.

Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk oddał hołd mieszkańcom powiatu i miasta, którzy oddali życie, zdrowie i majątek w walce o niepodległość Polski. Wspomniał między innymi o ks. Stanisławie Brzósce powieszonym na rynku w Sokołowie Podlaskim. Przypomniał postać sołtysa szlacheckiej wsi Krasnodęby-Sypytki Ksawerego Bielińskiego, który ukrywał ks. Brzóskę, za co został aresztowany i wywieziony w głąb Rosji, z której już nigdy nie powrócił, oraz zmarłego na zesłaniu wikariusza Parafii Skrzeszew ks. Felicjana Augustowicza, którego spotkał podobny los. Odniósł się także do walki żołnierzy Obwodu AK Sęp, Proso w okresie okupacji niemieckiej i zmagań zbrojnych podziemia antykomunistycznego od 1944 r. Przypomniał również o mieszkańcach ziemi sokołowskiej internowanych podczas stanu wojennego.

Obchody pod pomnikiem Czynu Niepodległościowego rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania przez zgromadzonych Mazurka Dąbrowskiego, a zostały uwieńczone krótkim koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Szara Band z ZS nr 1 w Sokołowie Podlaskim pod batutami Bogusława Kwiatkowskiego i Krzysztofa Niemirki. Uczestnicy odśpiewali utwory takie jak: Wojenko, wojenko, Pierwsza Brygada, Białe róże, i Biały krzyż. Oprawę muzyczną podczas części liturgicznej zapewnił Chór Kameralny KOE pod batutą Anety Mroczek.Źródło zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim