UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: środa, 25 maja 2022

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Przebudowa drogi powiatowej nr 3929W na odcinku Sokołów Podlaski - Włodki została zrealizowana

Przebudowa drogi powiatowej nr 3929W na odcinku Sokołów Podlaski - Włodki została zrealizowana

22 listopada 2021, 19:25, Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim, red. Miłosz Magrzykow

Na tę inwestycję mieszkańcy czekali przez dziesięciolecia, a w ostatnich latach droga powiatowa na odcinku Sokołów Podlaski - Włodki praktycznie nie nadawała się do użytkowania i zagrażała bezpieczeństwu poruszających się po niej kierowców.

Nie byłoby to możliwe bez pozyskania przez zarząd powiatu dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (dawniej Funduszu Dróg Samorządowych). W 2020 r. inwestycja była czwartą na Mazowszu, pod względem wysokości pozyskanego wsparcia. Umowę o dofinansowanie powiat sokołowski podpisał z wojewodą mazowieckim 4 września 2020 roku, po czym niezwłocznie przystąpił do wyłonienia wykonawcy i realizacji zadania. Nadrzędnym celem była poprawa stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego dla użytkowników powyższej drogi, w tym pieszych, zapewnienie spójności sieci dróg publicznych poprzez poprawę jakości i dostępności wewnątrzregionalnych połączeń komunikacyjnych o znaczeniu lokalnym. W wyniku realizacji projektu została przebudowana droga powiatowa nr 3929W o całkowitej długości ponad 8,5 km.

Wartość zrealizowanego zadania wyniosła 16 843 321,86 zł, z czego kwota dofinansowania z RFRD to aż 11 598 444,10 zł. Wkład własny na realizację inwestycji zapewnili partnerzy w realizacji zadania: gmina Bielany, gmina Repki, miasto Sokołów Podlaski oraz powiat sokołowski. Należy jednoznacznie podkreślić, że gmina Sokołów Podlaski, przez teren której przebiega 1,8 km owej drogi, pomimo wcześniejszych deklaracji postanowiła nie partycypować w kosztach realizacji inwestycji.

15 listopada odbyła się uroczystość oddania do użytkowania przebudowanego odcinka drogi powiatowej nr 3929W na odcinku Sokołów Podlaski - Włodki przebiegającej przez teren czterech jednostek samorządowych, tj.: miasta Sokołów Podlaski, gminy Sokołów Podlaski, gminy Bielany oraz Repki. W uroczystości na terenie miejscowości Błonie Małe w gminie Bielany wzięli udział: senator RP, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, poseł na Sejm RP Maciej Górski, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, starosta Elżbieta Sadowska, wicestarosta Ryszard Domański, członkowie Zarządu Powiatu: Marek Ratyński, Bogdan Czarnocki i Krzysztof Więsak, przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk, burmistrz miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula, wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak, przewodniczący Rady Gminy Bielany Ireneusz Błoński, wykonawca - właściciel firmy P.W. Wikrusz - Adam Witkowski, inspektor nadzoru Marek Sadłowski, kierownik Wydziału Dróg Publicznych w Starostwie Powiatowym w Sokołowie Podlaskim, sołtysi i mieszkańcy wsi położonych przy przebudowanej drodze.

Starosta Elżbieta Sadowska powitała zgromadzonych gości i podkreśliła, że realizacja tej strategicznej inwestycji, na którą z upragnieniem czekali mieszkańcy, jest dużym sukcesem powiatu sokołowskiego oraz wszystkich, którzy to zadanie wspierali. Podziękowała rządowi, parlamentarzystom, a w szczególności senatorowi RP, wiceministrowi zdrowia Waldemarowi Krasce za pomoc i wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji. Podziękowała również posłowi Maciejowi Górskiemu, złożyła podziękowania wojewodzie za pośrednictwem obecnego kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Anny Kaszuby. Wyrazy wdzięczności w imieniu zarządu powiatu skierowała także do partnerów, czyli samorządów z terenu powiatu, które włączyły się w realizację zadania.

Senator RP Waldemar Kraska w wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że inwestycja była wielkim wyzwaniem dla Powiatu, a wartość tego zadania mówi sama za siebie. Zauważył, że dotychczas nikomu pomimo starań nie udało się przebudować tego odcinka. Podkreślił, że jest to ważna droga dla mieszkańców miejscowości, przez które przebiega, ale także trasa łącząca Sokołów Podlaski i Łosice. Wyraził radość, że przy realizacji celu skuteczną współpracę podjęły samorządy.

Poseł Maciej Górski zwrócił uwagę na fakt, że niewielki powiat sokołowski ma w swojej pieczy aż 500 km dróg, co sprawia, że remonty tak dużych odcinków dróg nie byłyby możliwe, gdyby nie rządowe dotacje. Pogratulował samorządom wspólnego sukcesu.

Gratulacje obecnym podczas uroczystości samorządowcom oraz mieszkańcom złożyła również Anna Kaszuba, która podkreśliła, że szacowaną początkowo na 23 mln zł inwestycję udało się wykonać za dużo mniejsze środki, co pozwoliło na realizację dodatkowych zadań. Głos zabrał również obecny podczas wydarzenia wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak, który wyraził radość ze spotkania na przebudowanej dzięki wspólnemu wysiłkowi drodze, o którą przez wiele lat walczyli mieszkańcy. Wyraził wdzięczność dla rządu za wsparcie okazywane samorządom. Burmistrz miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula podkreślił, że miasto zdawało sobie sprawę, jak ważna dla mieszkańców jest powyższa droga prowadząca w kierunku Łosic i solidarnie z samorządami postanowiło partycypować w kosztach jej przebudowy.

Po przemówieniach odbyła się uroczystość poświęcenia nowo otwartego odcinka drogi. Dokonał jej ks. kan. Zbigniew Średziński, proboszcz Parafii św. Wawrzyńca w Kożuchówku. Następnie uczestnicy wspólnie przecięli wstęgę i dokonali symbolicznego otwarcia drogi.

Władze powiatu życzą wszystkim mieszkańcom, którzy korzystają z drogi powiatowej nr 3929W, bezpiecznego użytkowania trasy. Jednocześnie dziękują za cierpliwość oraz wyrozumiałość okazaną w związku z przebudową prowadzoną na drodze.Źródło zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim