UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: poniedziałek, 15 sierpnia 2022

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Uroczystość otwarcia drogi powiatowej nr 4219W przebudowanej na odcinku Kosów Lacki - Chruszczewka Włościańska

Uroczystość otwarcia drogi powiatowej nr 4219W przebudowanej na odcinku Kosów Lacki - Chruszczewka Włościańska

4 grudnia 2021, 19:33, Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim, red. Miłosz Magrzyk

Jednym z priorytetów obecnego Zarządu Powiatu Sokołowskiego, jak zaznaczono, jest poprawa stanu i jakości dróg powiatowych, dlatego podejmuje on wiele działań, aby pozyskać środki zewnętrzne na remonty i przebudowę jak największej liczby kilometrów dróg na terenie całego powiatu.

29 listopada odbyła się uroczystość otwarcia drogi powiatowej nr 4219W przebudowanej na odcinku Kosów Lacki - Chruszczewka Włościańska. Wzięli w niej udział senator RP, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, starosta Elżbieta Sadowska, wicestarosta Ryszard Domański, członek Zarządu Powiatu Sokołowskiego Marek Ratyński, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Andrzej Kietliński, radna Urszula Krzymowska oraz Longina Oleszczuk, burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki Wiesław Wiśniewski. Wykonawcę inwestycji, firmę Czystość z Wołomina, reprezentował współwłaściciel Dawid Szpański. Podczas uroczystości obecni byli także urzędnicy Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim oraz Urzędu Miasta i Gminy w Kosowie Lackim, a także sołtysi i mieszkańcy miejscowości położonych na terenach, przez które przebiega przedmiotowa droga, jak również media lokalne i regionalne.

Powiat sokołowski przystąpił do realizacji ważnego dla mieszkańców projektu obejmującego przebudowę drogi powiatowej nr 4219W na odcinku Kosów Lacki - Chruszczewka Włościańska dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków zewnętrznych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Całkowita wartość zrealizowanego projektu wyniosła 3 810 773,33 zł, z czego kwota dofinansowania pozyskana z RFRD to 2 622 898,41 zł. Wkład własny na wykonanie inwestycji zabezpieczyli inwestor, tj. powiat sokołowski - 593 937,47 zł, oraz zaproszony do wspólnej realizacji zadania partner, czyli gmina Kosów Lacki - 593 937,45.

Umowę o dofinansowanie projektu powiat sokołowski podpisał z wojewodą mazowieckim 18 września 2020 r. Niezwłocznie po podpisaniu umowy wyłoniono wykonawcę i przystąpiono do realizacji zadania. Głównym założeniem oraz celem projektu była poprawa stanu bezpieczeństwa użytkowników tejże drogi, w tym pieszych, oraz zapewnienie spójności sieci dróg publicznych poprzez poprawę jakości i dostępności wewnątrzregionalnych połączeń komunikacyjnych o znaczeniu lokalnym.

Dzięki przebudowie drogi powiatowej nr 4219W na odcinku o łącznej długości 7033,40 m powstała jezdnia z nawierzchni bitumicznej o szerokości 6,0 m. Wykonane zostały pobocza z kruszywa łamanego oraz wybudowano chodniki dla pieszych o łącznej długości 274 m. Zamontowano również bariery zabezpieczające niebezpieczne miejsca w rejonie przepustu w miejscowości Chruszczewka oraz wykonano oznakowanie poziome, przejścia dla pieszych i ustawiono drogowe znaki pionowe.

Senator Waldemar Kraska w krótkim wystąpieniu przypomniał, że od urodzenia jest mieszkańcem Kosowa Lackiego i zna problemy i potrzeby drogowe na tym terenie. Wyraził również radość z faktu, że w ostatnich latach drogi powiatowe są remontowane w tak dużym zakresie, a fundusze rządowe, które są regularnie pozyskiwane, trafiają do małych miejscowości na terenie powiatu sokołowskiego. Podkreślił, że rząd dąży do tego, by niezależnie od miejsca zamieszkania, Polacy mieli zapewniony dostęp do dobrej jakości dróg, do służby zdrowia czy oświaty. Zaznaczył również rolę programu Polski Ład.

Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski podkreślił, że na przestrzeni ostatnich miesięcy w ramach programów rządowych na rozwój infrastruktury do samorządów z terenu powiatu sokołowskiego trafiły środki w wysokości ponad 100 mln zł.

Starosta Elżbieta Sadowska podczas uroczystości podziękowała parlamentarzystom za pomoc w pozyskiwaniu środków, a w szczególności senatorowi RP, wiceministrowi zdrowia Waldemarowi Krasce. Podkreśliła fakt, że senator jest wielkim orędownikiem spraw powiatu, który jako mieszkaniec doskonale zna, i dba o jego potrzeby, oraz jest bardzo zaangażowany w proces pozyskiwania funduszy na wykonanie wielu inwestycji. Złożyła podziękowania na ręce wicewojewody Sylwestra Dąbrowskiego oraz kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anny Kaszuby za dobrą współpracę.

Podziękowała również burmistrzowi Janowi Słomiakowi oraz Radzie Miasta i Gminy Kosów Lacki, którzy jako partner zgodzili się partycypować w kosztach realizacji inwestycji. Z kolei burmistrz Jan Słomiak zaznaczył, że o remont przedmiotowej drogi zabiegano od kilku lat i dzięki staraniom wiceministra Waldemara Kraski oraz zainteresowaniu tematem starosty Elżbiety Sadowskiej udało się wykonać powyższą inwestycję. Dodał również, że gmina Kosów Lacki jest otwarta na współpracę z powiatem i wyraził chęć oraz gotowość partycypacji w kolejnych inwestycjach.

Na koniec starosta zwróciła się do mieszkańców obecnych podczas uroczystości, którym podziękowała za cierpliwość i wyrozumiałość podczas prowadzonych na drodze prac, a wykonawcy inwestycji, firmie Czystość, za solidne i terminowe wykonanie zadania.

Po przemówieniach zgromadzeni odmówili wspólną modlitwę, po której poświęcenia nowej drogi dokonał ksiądz dziekan Paweł Anusiewicz - proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim. Następnie gospodarze oraz zaproszeni na uroczystość goście dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi i otwarcia drogi powiatowej.Źródło zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim