UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: środa, 25 maja 2022

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Umowa o współpracy w zakresie rozbudowy drogi powiatowej

Umowa o współpracy w zakresie rozbudowy drogi powiatowej

5 stycznia 2022, 15:10, UG w Sokołowie Podlaskim, red. Miłosz Magrzyk

1 grudnia 2021 r. w Przywózkach oraz 3 grudnia 2021 r. w Wężach odbyły się zebrania z mieszkańcami, których tematem przewodnim była rozbudowa drogi powiatowej nr 4228W na odcinku przebiegającym przez teren gminy Sokołów Podlaski.

W zebraniach, które pierwotnie zwołane zostały z inicjatywy władz powiatu sokołowskiego, uczestniczyli również przedstawiciele gminy Sokołów Podlaski: wójt Janusz Kur, przewodniczący Rady Gminy Sokołów Podlaski Paweł Sobolewski, kilku radnych Rady Gminy Sokołów Podlaski oraz pracownicy urzędu gminy. Powiat sokołowski reprezentowała starosta sokołowski Elżbieta Sadowska oraz wicestarosta sokołowski Ryszard Domański.

Zarówno w zebraniu w Przywózkach, jak i w Wężach licznie uczestniczyli mieszkańcy naszej gminy, którzy jednoznacznie opowiedzieli się za potrzebą rozbudowy drogi powiatowej. Przedstawiciele Zarządu Powiatu Sokołowskiego, jak i gminy Sokołów Podlaski zgodzili się z postulatami przedstawionymi przez mieszkańców. Co więcej, na zebraniach padła deklaracja ze strony przedstawicieli Zarządu Powiatu Sokołowskiego, że wniosek o przebudowę drogi nr 4228W zostanie złożony w ramach wkrótce ogłoszonego drugiego naboru wniosków w ramach Polskiego Ładu, ponieważ jest to najbardziej korzystna finansowo opcja dla obydwu samorządów, wymagająca zaledwie kilkuprocentowego wkładu własnego.

Pomimo to, że gmina Sokołów Podlaski nie jest zarządcą drogi powiatowej numer 4228W, zadeklarowała chęć współpracy z powiatem sokołowski w zakresie rozbudowy drogi. Samorząd gminny wziął na siebie zlecenie na własny koszt wykonania dokumentacji projektowej dotyczącej przebiegającej przez teren gminy Sokołów Podlaski drogi powiatowej nr 4228W.

Dokumentem potwierdzającym deklaracje gminy Sokołów Podlaski oraz chęć współpracy w zakresie rozbudowy drogi przebiegającej przez Przywózki i Węże jest umowa zawarta 3 grudnia 2021 r. pomiędzy powiatem sokołowskim a gminą Sokołów Podlaski w sprawie określenia zasad współpracy i wzajemnych zobowiązań na potrzeby realizacji zadania: Rozbudowa drogi powiatowej nr 4228W na odcinku od skrzyżowania w Paczuski Duże do skrzyżowania z ulicą Węgrowska w m. Sokołów Podlaski.

Zgodnie z powyższą umową gmina Sokołów Podlaski pokryje z budżetu gminy m.in. koszty wykonania dokumentacji projektowej drogi. Następnie przekaże do powiatu sokołowskiego pozyskaną dokumentację. Co więcej, pod warunkiem uzyskania przez powiat sokołowski dofinansowania ze źródeł zewnętrznych, gmina Sokołów Podlaski zapewni ze swojej strony środki finansowe w formie dotacji dla powiatu, w wysokości 50% wkładu własnego do kosztów realizacji zadania.

28 grudnia 2021 r. ruszyła druga edycja Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Tego samego dnia wójt gminy Sokołów Podlaski przekazał do Zarządu Powiatu Sokołowskiego kosztorys określający wartość rozbudowy przedmiotowej drogi oraz zakres prac wraz z prośbą o złożenie wniosku o rozbudowę drogi w ramach Rządowego Programu Polski Ład, co będzie potwierdzeniem deklaracji złożonych wobec mieszkańców gminy Sokołów Podlaski przez władze powiatu sokołowskiego na zebraniach wiejskich. Są to dokumenty umożliwiające powiatowi sokołowskiemu złożenie wniosku.Źródło zdjęcia: UG w Sokołowie Podlaskim