UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: wtorek, 3 października 2023

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami - podjąć się go czy zaufać profesjonaliście?

Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami - podjąć się go czy zaufać profesjonaliście?

6 kwietnia 2022, 10:46, Tipmedia, artykuł sponsorowany

Biżuteria to niezwykle ważny element życia nie tylko kobiet, ale również i wielu mężczyzn. Wiele osób ma całe jej kolekcje, a w niejednej domowej szkatułce znajdują się cenne rodzinne skarby pozostawione przez poprzednie pokolenia.

Biżuteria ma jednak to do siebie, że jest ona podatna na działanie czasu i powstawanie zanieczyszczeń. Kontakt z wodą, powietrzem, potem i pyłem nie są bez wpływu na jej wygląd. Z czasem traci ona połysk i staje się oszpecona. W szczególnym stopniu dotyczy to biżuterii srebrnej, mosiężnej czy miedzianej.

Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami jest w takim przypadku bardzo powszechną praktyką. Z pewnością każdy z nas zna rozmaite wskazówki, które przekazali mu starsi członkowie rodziny.

Jednym z powszechniejszych i bardziej skutecznych jest czyszczenie biżuterii za pomocą sody oczyszczonej, co sprawdza się przede wszystkim w przypadku srebra. Wystarczy zasypać biżuterię sodą, a następnie zalać wrzątkiem, po czym soda usunie zanieczyszczenia nawet z problematycznych w czyszczeniu zakamarków.

Biżuterię mosiężną dobrze czyści się pastą do zębów w połączeniu z miękką szmatką, polerując ją.

Złoto z kolei łatwo wyczyścić można, zanurzając na kilka godzin biżuterię w wódce. Najczęściej robi się to na noc.

Chociaż takie domowe zabiegi zaoszczędzają nam sporo czasu i stresu, gdyż nie każdy ma czas odwiedzać profesjonalistę i nie każdy z chęcią powierza swoje skarby obcym, czasami warto zainwestować w czyszczenie biżuterii profesjonalne.

Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami potrafi być co prawda skuteczne, jednak przeprowadzone nieumiejętnie potrafi ją trwale uszkodzić. Nie zawsze jest tak, że sztuczki przekazane nam przez mamę lub babcię są uniwersalne, a każdy materiał ma własną charakterystykę.

Szczególnie niebezpieczne jest samodzielne czyszczenie biżuterii zawierającej kamienie. Wiele minerałów pod wpływem określonych środków chemicznych odbarwia się, mętnieje itp. Dodatkowo wiele preparatów dostępnych na rynku charakteryzuje się właściwościami ściernymi, przez co można zarysować co delikatniejsze kamienie.

Bardzo podatny na uszkodzenia podczas czyszczenia jest także bursztyn. Ten naturalny kamień może się z łatwością zarysować, odbarwić lub nawet rozpuścić, jeżeli nie zastosuje się odpowiednich preparatów i technik czyszczenia.

Równie delikatne są wyroby zawierające naturalny koral, perły czy kość słoniową. Taką biżuterię powinien czyścić wyłącznie specjalista, gdyż samodzielne próby przywrócenia jej dawnego, świetnego wyglądu mogą przynieść opłakane skutki.

Nieco łatwiej i bezpieczniej jest czyścić w domu biżuterię składającą się z samego metalu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów. Pamiętać jednak należy, że każdy z nich ma ściśle określone zastosowanie, dla jednej biżuterii będąc odpowiednim, inną niszcząc lub po prostu jej nie czyszcząc.

Preparaty należy dobierać więc bardzo ostrożnie, pamiętając o tym, że nie każdy z nich jest też bezpieczny. Preparaty powinny być przetestowane, mieć odpowiednie atesty i cieszyć się renomą wśród znawców biżuterii, w tym jubilerów.

Niestety, na rynku jest bardzo wiele produktów zupełnie nieprzetestowanych i sprowadzanych spoza Europy. Ich jakość jest bardzo wątpliwa, a niektóre z nich, pomimo deklaracji na opakowaniu, wcale nie są bezpieczne dla biżuterii i potrafią ją uszkodzić.

Dlatego też, jeżeli jest taka możliwość, warto rozważyć czyszczenie biżuterii profesjonalne, gdyż specjalista będzie mieć całą gamę uznanych i przetestowanych produktów. Dodatkowo będzie miał też wiedzę na temat ich poprawnego użycia, gdyż samo posiadanie preparatu nie oznacza, że efekt będzie optymalny. Każdy produkt ma swoje zasady użycia i stosuje się przy nim odpowiednie procedury. Najczęściej nie jest więc tak, że po prostu zanurza się biżuterię w płynie lub ją spryskuje i jest ona od razu czysta.

Jednak biżuteria to nie tylko stare skarby i klasyczne wyroby wykonane z naturalnych materiałów. Wiele nowoczesnych kobiet i mężczyzn nosi biżuterię, która składa się z połączenia metalu i tworzyw sztucznych. Popularne są między innymi plastiki, żywice i wszelkie inne materiały będące polimerami. Popularna jest też biżuteria z metalowej gliny, szkła czy ceramiki.

Każdy z tych rodzajów biżuterii czyści się zupełnie inaczej. Tworzywa sztuczne, na przykład, zaczynają się pod wpływem wielu substancji czyszczących po prostu topić, a także są podatne na zarysowania.

Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami zalecane jest przede wszystkim w przypadku wyrobów niedrogich i takich, względem których nie żywi się szczególnego sentymentu. Cenniejsze skarby trzeba czyścić albo preparatami dla profesjonalistów, albo najlepiej oddać je na czyszczenie biżuterii profesjonalne.

Warto przy tym pamiętać, że aby efekt czyszczenia trwał jak najdłużej biżuterię trzeba odpowiednio przechowywać. Przyczyną pojawiania się zanieczyszczeń jest często trzymanie jej w nieodpowiednich warunkach. Niektóre typy biżuterii mogę też zostać zanieczyszczone - lub nawet uszkodzone - wskutek kontaktu z kosmetykami i perfumami. Należy też minimalizować kontakt biżuterii z wilgocią powietrzem i innymi czynnikami.

Na wiele metali, a także na kamienie, negatywny wpływ ma też światło słoneczne, dlatego odpowiednim miejscem przechowywania biżuterii są rozmaitego rodzaju szkatułki czy też puzderka. Do tego każdy element biżuterii warto trzymać w woreczkach strunowych, co dodatkowo zabezpieczy ją przed zanieczyszczeniami i szkodliwymi czynnikami, ale też przed twardszą biżuterią w danym puzderku, która mogłaby ją zarysować.

Duży wybór biżuterii znajdziesz w sklepie internetowym www.ecla.pl.