UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: niedziela, 5 lutego 2023

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Olbrzymi pożar słomy w Toczyskach Średnich (zdjęcia)

Olbrzymi pożar słomy w Toczyskach Średnich (zdjęcia)

13 stycznia 2023, 14:33, KPP Sokołów Podlaski, PSP Warszawa, red. Kacper Jaworowski

Ogień udało się opanować. Policja prowadzi śledztwo.

Wtorkowy poranek 10 stycznia br., ciężko rozpoczął się dla strażaków. Wezwanie do pożaru słomy, które wpłynęło ok. godz. 6:00, okazało się być nie lada wyzwaniem. Pierwsze zastępy straży, które dotarły na miejsce zastały już w pełni rozprzestrzeniony ogień, który obejmował potężne pryzmy, na których składowano ok. 300 bel słomy. Co więcej, pojazd OSP Jabłonna Lacka, który jechał do wezwania otrzymanego o 6:03, na miejsce nie dojechał.

Jadący na sygnale wóz strażacki, próbował wyminąć traktor, jednak droga w tym miejscu była wąska. Pojazd musiał zjechać na poboczne, niestety było grząskie, przez co ciężki wóz zsunął się do rowu. Do jego wyciągnięcia trzeba było wezwać Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego z JRG nr 10 w Warszawie.

Wracając do pożaru - z racji, że bele znajdowały się blisko lasu, akcja gaśnicza była ciężka. Działania prowadziło 8 zastępów straży. Przez dłuższy czas ogień nie dawał za wygraną, o 8:10 na miejsce pożaru udał się Komendant Powiatowy PSP w Sokołowie Podlaskim bryg. Paweł Dmowski wraz z Dowódcą jednostki mł. bryg. Grzegorzem Kucem.

Udało się ochronić las przed pożarem, jednak dopiero koło 15:00 strażacy mogli odjechać. Przebywająca na miejscu załoga policyjna, po ugaszeniu pożaru przeprowadziła śledztwo, które wykazało, iż pożar był celowy - to podpalenie. Aktualnie KPP Sokołów Podlaski prowadzi postępowanie w tej sprawie, w kierunku art. 288 Kodeksu karnego, czyli o umyślne uszkodzenie mienia.

Na miejscu pracowały:
- 3 zastępy PSP Sokołów Podlaski
- 1 zastęp OSP Bujały
- 1 zastęp OSP Bujały Mikosze
- 1 zastęp OSP Czekanów
- 1 zastęp OSP Dzierzby
- 1 zastęp OSP Gródek
- policja

Dodatkowo:
- 1 zastęp OSP Jabłonna Lacka (uległ wypadkowi)

Źródło zdjęć: OSP Bujały Gniewosze, PSP Warszawa