UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: czwartek, 25 kwietnia 2024

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Polska w zimowej odsłonie, czyli gdzie warto pojechać i jak przygotować się do wyjazdu?

Polska w zimowej odsłonie, czyli gdzie warto pojechać i jak przygotować się do wyjazdu?

18 stycznia 2023, 15:09, Commplace, red. Kacper Jaworowski

Według badań aż 9 na 10 Polaków organizuje wyjazdy wypoczynkowe w okresie zimowym. Co ciekawe, 60% chętnie podróżuje po kraju.

Polska jest niesamowicie malownicza, różnorodna i ciekawa. Każdy zakątek skrywa coś wyjątkowego, zachwyca pięknymi widokami i wspaniałym klimatem. Gdzie warto wybrać się zimową porą? I co zabrać na taki wyjazd?

Góry, czyli obowiązkowy punkt zimowych wyjazdów
Góry to najpopularniejszy kierunek zimowych podróży. Widok majestatycznych szczytów pokrytych warstwą śniegu zapiera dech w piersiach. Góry to doskonałe miejsce zarówno dla miłośników aktywnych form spędzania wolnego czasu, jak i dla tych, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku, by delektować się ciszą i spokojem.

Ciekawym kierunkiem jest Beskid Żywiecki, czyli drugie co do wysokości pasmo polskich gór. Jego najwyższym szczytem jest Babia Góra, mierząca 1725 m wysokości. Na Babią Górę prowadzą liczne piesze szlaki turystyczne, z których rozpościerają się niezwykłe widoki. Fani narciarstwa mogą wybrać się na stoki Pilska, wyciągi w Korbielowie oraz stoki Dużego i Małego Rachowca. Spacerowiczom z pewnością do gustu przypadną okolice Zwardonia, z których można podziwiać rozległe przełęcze.

Drugim wyjątkowym kierunkiem są Beskidy. Zima w Beskidach ma w sobie coś niepowtarzalnego. Ośnieżone szczyty i doliny zachwycają nawet najbardziej wymagające osoby. W regionie funkcjonuje kilka stacji narciarskich. Nie brakuje tam też szlaków turystycznych oraz ścieżek edukacyjnych wytyczonych przez leśników. Będąc w Beskidach, warto udać się na wycieczkę przez połoniny, które w okresie zimowym przypominają bezkresną, białą pustynię.

Wyjątkowo pięknie jest także w Górach Izerskich. Jest to stosunkowo niska część pasma Sudetów Zachodnich. Wśród najwyższych szczytów wymienimy Wysoką Kopę (1128 m n.p.m), Stóg Izerski (1105 m n.p.m.) i Smrek (1124 m n.p.m.). Warto wybrać się przede wszystkim na Stóg Izerski, z którego można podziwiać malowniczą panoramę.

Może zimą warto nad... morze?
Nadmorskie miejscowości od lat należą do jednych z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. Ci, którzy wolą spokojny relaks z dala od tłumów i miejskiego zgiełku, mogą wybrać się tam zimą. Zima nad morzem ma swój niepowtarzalny urok. Piesze wycieczki po ośnieżonych plażach i podziwianie morza w zimowej odsłonie to idealny sposób na odprężenie i naładowanie baterii. Fani nordic walking czy biegówek mogą skorzystać z licznych tras ulokowanych w okolicy. Nad morzem nie brakuje też stoków narciarskich. Najpopularniejszy znajduje się na Łysej Górze w Sopocie.

Zimowy wyjazd nad morze jest dobry dla zdrowia! Bogate w jod zimowe, nadmorskie powietrze ma niezwykle korzystny wpływ na organizm.

Mazury, cud natury
Mazury, zwane Krainą Tysiąca Jezior, co roku przyciągają miliony turystów z najróżniejszych zakątków kraju i zza jego granic. Jeziora otoczone bujną roślinnością zachwycają nawet najbardziej wymagających.

Zimą też warto wybrać się na Mazury. Drzewa i polany pokryte gęstym puchem w zestawieniu ze skutymi lodem taflami jezior tworzą niezwykłe, bajkowe krajobrazy. Mazurska atmosfera sprzyja odprężeniu!

Zimowe Mazury to doskonałe miejsce dla fanów narciarstwa biegowego - w okolicy jest mnóstwo pięknie położonych tras. Miłośnicy szusowania na nartach mogą skorzystać ze stoków w ośrodkach Góra 4 Wiatrów i Piękna Góra. Świetną formą aktywności dla odważnych jest morsowanie w mazurskich jeziorach. Najmłodszych można zabrać na wycieczkę po lesie w poszukiwaniu dzikich zwierząt lub na spacer brzegiem zamarzniętego jeziora.

Co warto zabrać na zimowy wyjazd
Na zimową wyprawę trzeba zabrać zapas ciepłych ubrań - zwłaszcza jeśli planujemy piesze wycieczki po ośnieżonej okolicy. W bagażu nie może zabraknąć bielizny termicznej, która jednocześnie odprowadza wilgoć i zatrzymuje ciepło, polarowej bluzy, stanowiącej warstwę izolacyjną, a także grubej kurtki i porządnych spodni, czyli elementów, które ochronią nas przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Dopełnieniem wyjazdowej garderoby powinny być nieprzemakalne buty, czapka, szalik lub komin i rękawiczki. Przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Jeśli wybieramy się w góry, powinniśmy dodatkowo spakować:
- raczki lub raki oraz czekan (ewentualnie kijki trekkingowe);
- latarkę (najlepiej czołową);
- termos i energetyczne przekąski;
- zestaw lawinowy (z detektorem, łopatą i sondą);
- mapę szlaków turystycznych;
- apteczkę z produktami pierwszej pomocy (tj. plastry, opatrunki jałowe, bandaże, woda utleniona, folia termiczna itd.).

Źródło zdjęcia: Commplace