UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: niedziela, 26 marca 2023

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Policja zadba o bezpieczne święta

Policja zadba o bezpieczne święta

14 kwietnia 2014, 13:34, KPP Sokołów Podlaski, red. Agnieszka Pleńska

W związku ze Świętami Wielkanocnymi i spodziewanym wzrostem natężenia ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych Mazowsza policjanci "drogówki", od piątku 18 do poniedziałku 21 kwietnia, przeprowadzą wzmożone działania "Wielkanoc 2014".

W tym samym okresie policjanci będą prowadzić akcję prewencyjną mającą na celu zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń.

Zbliżający się okres Świąt Wielkanocnych może przyczynić się do wzrostu liczby zdarzeń drogowych, zagrożenia bezpieczeństwa, nasilenia występowania zjawisk patologicznych, wzmożonej aktywności grup przestępczych oraz powrotu do miejsc zamieszkania osób poszukiwanych. Ma to miejsce szczególnie w rejonach: dużych kompleksów handlowych, bazarów, targowisk, placówek bankowych, kościołów i miejsc kultu religijnego, jak i w środkach Komunikacji publicznej PKP, PKS i miejskiej oraz stacjach, dworcach i przystankach. Bezpośredni wpływ na liczbę zdarzeń drogowych ma wzmożony ruch pojazdów i pieszych.

Dynamiczny wzrost liczby uczestników ruchu na drogach stwarza zagrożenie bezpieczeństwa osób korzystających z dróg. Skala zagrożenia wypadkami drogowymi na obszarze garnizonu mazowieckiego, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym należy do największych w Polsce.

Tradycyjnie przy okazji tego typu działań, poza zapewnianiem płynności ruchu w miejscach narażonych na "korkowanie", policjanci będą konsekwentnie reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego, a szczególnie te, które są zaliczane do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. I tak należy się liczyć z większą niż na co dzień częstotliwością pomiarów prędkości i badań stanu trzeźwości kierujących pojazdami. Na drogi wyjadą wszystkie pojazdy wyposażone w wideorejestratory, a pomiary prędkości z wykorzystaniem radarów ręcznych będą prowadzone kaskadowo, przy częstej zmianie miejsc dokonywania pomiarów. Policjanci będą stanowczo reagować na nieprawidłowe wyprzedzanie i niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, a także na nieprawidłowe korzystanie z dróg przez pieszych i rowerzystów. Wszystko to po to, aby "zahamować" wzrost ilości wypadków.

Działania Policji nie będą jednak w pełni skuteczne, jeżeli my wszyscy, jako uczestnicy ruchu drogowego, nie wykażemy się w tym okresie większą odpowiedzialnością, dlatego też: - w czasie przygotowań do podróży zaplanuj trasę i czas przejazdu tak, abyś nie był zmuszony do jazdy z nadmierną prędkością lub ryzykownego wyprzedzania; - upewnij się, że samochód jest sprawny technicznie (ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony (gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy); - staraj się planować przejazd w godzinach dziennych, tylko wtedy, gdy naprawdę musisz wybieraj się w podróż nocą. Po zmierzchu jest zła widoczność, jesteś zmęczony, a przez to podróż jest mniej bezpieczna; - pamiętaj, że wszyscy podróżni powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w fotelikach lub na specjalnych podwyższających siedziskach. - w czasie kierowania pojazdem nie powinieneś absorbować swojej uwagi rozmową przez telefon lub pisaniem SMS-ów; - jeżeli poprzedniego dnia spożywałeś alkohol upewnij się przed jazdą, że jesteś już trzeźwy (najprostszą metodą "na chuch" lub poprzez użycie dostępnego w wielu punktach sprzedaży probierza trzeźwości); - jeżeli wybierasz się na wycieczki piesze wzdłuż dróg publicznych, przy których nie ma chodników pamiętaj, że możesz korzystać z jezdni tylko idąc przy jej lewej krawędzi i ustępując miejsca zbliżającym się pojazdom. Jezdnia to część drogi przeznaczona do ruchu pojazdów!

Aby Święta Wielkanocne były dla wszystkich spokojne i bezpieczne warto skorzystać z porad, którymi dzielą się policjanci.

Złodzieje nie świętują
Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach zatłoczonych, takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi. Jesteś narażony na kradzież w momencie, gdy jesteś zajęty - gdy płacisz w kasie lub wchodzisz do autobusu. Aby nie stać się łupem kieszonkowca, w miejscach niebezpiecznych pamiętaj: trzymaj swoją torebkę z przodu, zamknięciem do siebie, nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach, klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować, jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy - unikaj zatłoczonych pojazdów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym, nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb, płacąc za poczynione zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy, podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment, zwracaj uwagę na "sztuczny tłok" i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy hali targowej, zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do maskowania momentu penetracji, być może właśnie Twoich kieszeni.

Podróże
Korzystając ze środków komunikacji publicznej: zachowaj szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok: na przystankach, na dworcach kolejowych, autobusowych, w tramwajach itp.; bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego autobusu czy pociągu; w czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki; w podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Jeśli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej gotówki; w środkach komunikacji publicznej siadaj blisko kierowcy lub grupy ludzi; w pociągach unikaj pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, których wygląd lub zachowanie wzbudza obawy; bądź czujny, podróżując staraj się nie spać; jeśli zostaną Ci skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki Policji.

Kierując pojazdami
Przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz ważny dowód rejestracyjny); przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany; zaplanuj sobie trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku; w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, gdy podróżujesz z dziećmi; dostosuj prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych; zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu; pamiętaj o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach; wyraźnie i odpowiednio wcześniej, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu, sygnalizuj swoje zamiary na drodze (takie jak manewry wyprzedzania i omijania, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój).

Mieszkanie
Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad. Ty również nim bądź na zasadzie wzajemności!; przed wyjazdem poproś osoby, do których masz zaufanie - zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się Twoim mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. wietrząc mieszkanie, włączając światło wieczorem. Poproś, aby zabierali z wycieraczki gazetki reklamowe oraz listy ze skrzynki pocztowej, gdyż może to być znak, że w mieszkaniu nikogo nie ma; zabezpiecz mieszkanie, przede wszystkim zamknij drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętaj o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do domu; staraj się podczas swojej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub większej gotówki; pamiętaj o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem; gdyby po powrocie okazało się, że dokonano włamania do Twojego mieszkania - niczego nie ruszaj i natychmiast powiadom Policję.

Śmigus Dyngus
Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim "Śmigus Dyngus" (np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą) powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że tzw. "Lany Poniedziałek" to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne - gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.