UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: niedziela, 5 lutego 2023

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Bezpieczny długi weekend

Bezpieczny długi weekend

30 kwietnia 2014, 11:49, KWP Radom, red. Agnieszka Pleńska

Rozpoczyna się majowy weekend. Jak co roku w tym czasie, na drogach całego Mazowsza, zwiększona liczba policjantów czuwać będzie nad bezpieczeństwem zarówno na drogach jak i w miejscach organizowania imprez oraz wypoczynku.

Policjanci przede wszystkim będą kontrolować prędkość i trzeźwość kierowców. Skontrolują też stan techniczny pojazdów. Warto też pamiętać o zabezpieczeniu mieszkań, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka.

Od piątku 30 kwietnia do 4 maja policjanci będą prowadzić wzmożone kontrole. Rusza policyjna akcja "Długi weekend". Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na te wykroczenia, których popełnianie przez kierujących powoduje największe zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

We wszystkie dni długiego weekendu bardzo intensywnie będą wykorzystane videorejestratory zainstalowane w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach. Sprawdzana będzie także trzeźwość kierujących oraz to, czy nie zażywali narkotyków. Policjanci będą również kontrolować, czy kierowcy i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa i sposób przewożenia dzieci.

Pod specjalnym nadzorem znajdą się piesi i rowerzyści. Drogówka będzie kontrolować w jaki sposób niechronieni uczestnicy ruchu drogowego korzystają z dróg oraz czy ich zachowanie nie zagraża bezpieczeństwu.
Funkcjonariusze będą z całą stanowczością reagować na wykroczenia popełniane przez pieszych ale też na te, które kierujący pojazdami popełniają wobec nich.

Wiele osób w tych dniach wyjedzie w podróż. Aby ten czas upłynął pod znakiem niczym niezakłóconego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
W czasie przygotowań do podróży samochodem powinniśmy zaplanować trasę i czas przejazdu jak również przygotować sam samochód:
Przed wyjazdem sprawdźmy stan naszego pojazdu, szczególną uwagę zwracając na te elementy, które mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Sprawdźmy więc hamulce naszego samochodu, układ kierowniczy, oświetlenie i opony.

Jeśli wybieramy się na wycieczkę rowerową, zwróćmy uwagę, czy wyposażenie naszego jednośladu jest zgodne z przepisami, co pozwala na korzystanie z drogi. Warto też pamiętać o kamizelce ostrzegawczej oraz elementach odblaskowych, które po zmroku mają ogromne znaczenie. Używanie tych elementów, może często decydować o naszym zdrowiu lub życiu.

Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy także o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest... życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Głównym zadaniem policjantów pracujących w tym czasie na drogach będzie zapewnienie bezpieczeństwa oraz płynności ruchu, tak aby podróże przebiegały bez zagrożeń i sprawnie. Jednak policjanci będą też aby pomagać wszystkim, którzy o tę pomoc poproszą.

Starajmy się wszyscy zachowywać w sposób, który nie będzie zagrożeniem dla innych, zwłaszcza podróżując samochodem, pamiętajmy że odpowiadamy nie tylko za bezpieczeństwo swoje czy swoich najbliższych. Pamiętajmy o tym, by nasze nieodpowiedzialne zachowanie nie stało się przyczyną ludzkiej tragedii.
źródło zdj. KPP Sokołów Podlaski