UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: wtorek, 16 kwietnia 2024

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Chce się żyć w DKF

Chce się żyć w DKF

7 maja 2014, 13:14, SOK, red. Agnieszka Pleńska

Dyskusyjny Klub Filmowy "Zbyszek" zaprasza na głośny i obsypany nagrodami film w reżyserii Macieja Pieprzycy pt. "Chce się żyć".

Film opowiada historię chorego na porażenie mózgowe Mateusza, który podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Kiedy Mateusz (Dawid Ogrodnik) przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za "roślinę". Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela - mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

Film zdobył mnóstwo nagród: Grand Prix dla Najlepszego Filmu, Nagrodę publiczności i Nagrodę Jury Ekumenicznego na Montreal Word Film Festival, 5 statuetek Polskie nagrody Filmowe "Orły" za Najlepszą główną rolę męską, najlepszą drugoplanową rolę męską, najlepszą drugoplanową role kobiecą, najlepszy scenariusz i nagrodę publiczności, Złote Lwy - Nagrody Festiwalu Polskich Filmów fabularnych w Gdańsku: dwie nagrody specjalne Elle i Apart za rolę główną, Srebrne Lwy za reżyserię oraz w kategorii producenckiej oraz nagroda publiczności, Złoty Szczeniak - Nagroda Festiwalu Aktorstwa Filmowego za najlepszą pierwszoplanową rolę męską, Złoty Anioł - Nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TOFIFEST za scenariusz i reżyserię.


Film pt. "Chce się żyć"
Dyskusyjny Klub Filmowy "Zbyszek"
15 maja o godz. 18:00
lokal dawnej "Niespodzianki"
Wstęp - 12 zł./10 zł.ulogowe


źródło zdj. SOK