UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności
[Zamknij]

Dzisiaj jest: niedziela, 26 marca 2023

SokołówPodlaski24 » Wiadomości » Seniorze nie daj się oszukać!

Seniorze nie daj się oszukać!

31 marca 2014, 13:13, KWP Radom, red. Agnieszka Pleńska

Kolejny raz Policja ostrzega i apeluje do seniorów i ich rodzin - kolejny przypadek wyłudzenia pieniędzy metoda "na wnuczka, na krewnego".

Tym razem oszuści wyłudzili pieniądze od osoby w Ostrołęce. Policjanci szukają odpowiedzialnych za to przestępstwo.

Oszuści na swoje ofiary z reguły wybierają osoby starsze, samotnie mieszkające. Fałszywi krewni wykorzystują w ten sposób ludzką dobroć. Sposób działania praktycznie zawsze jest ten sam - dzwonią z prośbą o pieniądze podając się za osobę najbliższą będącą w pilnej potrzebie. Następnie po odbiór gotówki lub innych cennych przedmiotów wysyłają znajomego i ślad po nich zanika. Czasami oszuści podszywają się pod pracownika zakładu energetycznego, hydraulika, urzędnika czy inną osobę. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domowników i podstępnie ich okradają.


Pamiętaj, że przez telefon nie widzimy, z kim rozmawiamy i nie mamy pewności, że to faktycznie jest ktoś z naszej rodziny. Policja apeluje, w takich sytuacjach:

- bądź nad wyraz wyczulony i ostrożny,

- unikaj wymawiania imion członków rodziny, gdyż często w taki sposób oszuści uzyskują dane za kogo mogą się podszyć,

- nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,

- potwierdzaj prośbę o pomoc oddzwaniając do osoby najbliższej, na znany ci numer telefonu lub zrób to osobiście,

- nie przechowuj dużej sumy pieniędzy w domu, lepiej zabezpiecz je w banku. Taka informacja może przyczynić się do tego, że oszust wycofa się ze swoich zamiarów,

- gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się podejrzenie, że mogłeś paść ofiarą oszustwa "na wnuczka" czy podejrzane osoby chcą wejść do mieszkania należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Policji, dzwoniąc na bezpłatny telefon alarmowy 997 lub 112.

źródło zdj. KWP Radom